Zabawki interaktywne dla niemowląt - hit czy kit?

     Zabawki interaktywne to świetny przykład na to, że przez zabawę można się również czegoś nauczyć.

Rozwijają one umysł maluszka, pomagają mu osiągać nowe umiejętności, przykuwają jego uwagę i wywołują uśmiech na dziecięcej buzi.❤️ 🧡 💛 

Pod tym względem jest to absolutny hit, a swoich faworytów pokażę Wam w dzisiejszym artykule. Czytajcie dalej!

     Pytanie tytułowe zostało zadane umyślnie, więc najpierw wyjaśnię krótko, kiedy i dlaczego zabawka interaktywna może się okazać kitem i przyniesie więcej szkody, niż pożytku:

⛔️Wskutek nadmiernego i nieumiejętnego użytkowania nieodpowienich zabawek interaktywnych może dojść do przebodźcowania malucha.⛔️

To swoista reakcja obronna dziecka na zbyt dużą ilość odbieranych bodźców słuchowych, wzrokowych, czuciowych czy węchowych. Dziecko jest przestymulowane tym, co się dzieje, możemy nawet odnieść wrażenie, że się boi. Maluch staje się rozdrażniony, płaczliwy, może mieć problem z zaśnięciem pomimo zmęczenia, zaciska mocno piąstki, mogą również drżeć mu rączki, może pocierać oczy i kręcić nerwowo głową lub chować ją w poduszkę. Zabawki, które mogą doprowadzić do przebodźcowania maluszka zazwyczaj są głośne, niezmiernie ruchliwe i świecące - nie mam tu na myśli kolorowych lampek, które nienachalnie zmieniają kolor, a raczej istny stroboskop. Osobiście mam w kolekcji mojego dziecka jedną taką zabawkę, a jest nią kaczka na baterie, która tańczy, śpiewa, macha skrzydełkami, "kwacze" ruszając dziobem i zmienia kolory oświetlenia. I to wszystko oczywiście robi naraz. Najgorszy z możliwych wyborów, jeśli chodzi o zabawki interaktywne i długo leżała schowana w szafie.

Poza takimi właśnie "przerażającymi kaczorami", zabawki interaktywne są niezwykle rozwijające. W artykule nt. Dnia Dziecka został już wspomniany przesłodki Garnuszek na klocuszek, ale poza nim mam jeszcze kilku faworytów:

Prześliczna i mięciutka interaktywna Siostra Szczeniaczka Uczniaczka 

 

Albo jej starszy braciszek to super propozycja "dobrze wyważonej" zabawki interaktywnej dla niemowlęcia.😁 W tego uroczego pluszaka chętnie wtuli się każdy bobas. Zabawka na brzuszku ma świecące serduszko, które powoli zmienia kolory, a po naciśnięciu na poszczególne części ciała szczeniaczka (ucho, ręka, noga, serduszko) wydaje dźwięki: śpiewa spokojne piosenki, uczy nazw części ciała, uczy liter, cyfr, kolorów  i kształtów.❤️ Warto dodać, że głos zabawki jest doskonale słyszalny i przyjemny w odbiorze, a nie głośny i wręcz wyjący.😉 Zabawka ma aż 3 poziomy nauki, więc sprawdzi się dla niemowlaczka na różnych etapach rozwoju. Mamy więc pewność, że prędko się nie znudzi.👌

Uciekająca Biedronka - interaktywna zabawka dla niemowląt

To świetna propozycja dla malucha już od 3 miesiąca życia. Wykonana jest z miękkiego materiału, co pozwoli maluchowi rozwijać zmysł dotyku i sprawność rączek.😁 Będzie również pożyteczną zabawką dla starszego niemowlaczka - uciekając poniekąd zmusi malucha do raczkowania, wspomoże rozwój koordynacji ruchowej i rozrusza niejednego leniucha. Gra wesołe melodyjki, dzięki czemu zabawa będzie jeszcze przyjemniejsza. 
Oprócz zabawek tego typu możemy polecić w pełni bezpieczne dla dzieci klocki Lego Duplo.

Interaktywny Miś Koala - edukacyjna zabawka dla niemowląt

Ten sympatyczny misio to super kumpel!😁 Nie tylko śpiewa i miga światełkami, ale i uczy liczb oraz kształtów. Zawiera elementy pomagające w rozwijaniu zdolności motorycznych (np. obrotowa dwukolorowa kuleczka, kręciołek z kształtami, kolorowe przyciski), a dzięki wypowiadanym treściom, uczy, na czym polega relacja między przyczyną, a skutkiem. Ciekawostką jest to, że inne zabawki z serii Linkimals wchodzą między sobą w interakcje, możemy więc zafundować swojemu maluchowi całe grono interaktywnych kolegów. ❤️

Migocząca Hula-Kula

Hula-Kula to interaktywna zabawka dla dziecka, która obudzi w nim małego odkrywcę. Ma w sobie tyle "efektów specjalnych", że maluch prędko się nie znudzi, a żeby poznać wszystkie jej opcje, musi się bardzo nagłówkować. Hula-Kula posiada specjalny mechanizm, który samoczynnie wprowadza ją w ruch, dzięki czemu zachęca malucha do stawiania pierwszych kroczków lub do raczkowania.😁 Ponadto uczy cyfr, migocze kolorowymi światełkami, uczy nazw zwierzątek, gra przeróżne melodyjki i śpiewa wesołe piosenki. Myślę, że tej zabawki nie może zabraknąć w kolekcji żadnego maluszka powyżej 6 miesiąca życia. ❤️
A gdy dziecko zaczyna rozsnąć i jest ciekawe wszystkiego, jest to odpowiedni moment, żeby wprowadzić gry logiczne dla dzieci.

👉🏾To co, może zajrzysz do nas i sprawdzisz, co jeszcze mamy w ofercie?👈🏾 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co to są zabawki intereaktywne?

Zabawki interaktywne to zabawki, które stymulują zmysły dziecka: wzrok, słuch, dotyk. Pozwalają mu poznawać nowe rzeczy, rozwijają jego motorykę i edukują.

Dlaczego zabawki interaktywne mogą zaszkodzić?

Wskutek nadmiernego i nieumiejętnego użytkowania nieodpowienich zabawek interaktywnych może dojść do przebodźcowania malucha. To swoista reakcja obronna dziecka na zbyt dużą ilość odbieranych bodźców słuchowych, wzrokowych, czuciowych czy węchowych. Dziecko jest przestymulowane tym, co się dzieje, możemy nawet odnieść wrażenie, że się boi. Maluch staje się rozdrażniony, płaczliwy, może mieć problem z zaśnięciem pomimo zmęczenia, zaciska mocno piąstki, mogą również drżeć mu rączki, może pocierać oczy i kręcić nerwowo głową lub chować ją w poduszkę.

Jakie są propozycje zabawek interaktywnych, które zaciekawią dziecko?

Świetnymi zabawkami interaktywnymi są np.: Szczeniaczek Uczniaczek, Siostra Szczeniaczka Uczniaczka, Hula-Kula, Koala, Uciekająca Biedronka, Garnuszek na klocuszek.