GRY LOGICZNE DLA DZIECI

✅ Niewiele jest dzieci, które lubią się uczyć. Zdecydowana większość z nich skupia się raczej na zabawie – szczególnie w ich najmłodszych latach. Należy jednak pamiętać o tym, jak ważny jest rozwój dziecka. Istnieje wiele rozmaitych form, które w inspirujący i kreatywny sposób pozwalają rozwinąć u najmłodszych wiele funkcji i umiejętności.
My postanowiliśmy skupić się dziś na tej, która naszym zdaniem wydaje się być najlepsza z nich wszystkich. Oczywiście pomijając kwestię zabawek interaktywnych, bo o tym mogą Państwo poczytać w jednym z wcześniejszych artykułów.

Dlaczego ❓
✅ Już spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż logiczne gry dla dzieci mają w sobie wszystko to, co najlepsze dla małego dziecka.
Gwarantują naprawdę dobrą i inspirującą zabawę, która nie znudzi się maluchom tak szybko oraz stawiają na rozwój ich logiki, kreatywności, wyobraźni, a także wielu innych równie ważnych umiejętności,  w tym choćby tych czysto manualnych. Dzieciaki w trakcie gry i zabawy mogą również ćwiczyć wzrok, słuch, cierpliwość, koordynację ruchową i wiele innych.

➡️ W naszym dzisiejszym artykule postanowiliśmy wybrać poszczególne, naszym zdaniem, najlepsze gry logiczne dla dzieci i zaprezentować wam je.
Podzieliliśmy je według poszczególnych kategorii wiekowych, abyście mogli poznać również gry przeznaczone dla nieco starszych dzieci, nawet w wieku szkolnym. Zapraszamy do lektury ❗️

 

 

GRY LOGICZNE DLA 3 LATKA

👶 Zdecydowana większość gier czy zabawek dla dzieci posiada oznaczenia, wskazujące na to, że dana rzecz przeznaczona jest dla dzieci od trzeciego roku życia.

Pierwsza gra 3 latka

⭐ Można byłoby zatem rzec, że to właśnie w wieku trzech lat nasze pociechy zaczynają naprawdę „świadomie” odkrywać świat. Każde dziecko jest niezwykle ciekawe otaczającego je świata i chce jak najwięcej się o nim dowiedzieć.
Z wiadomych i oczywistych jednak względów niekoniecznie jest to możliwe w 100%. Z pomocą przychodzą zatem różnorodne gry logiczne dla dzieci.

⭐ Każda taka gra logiczna dla dzieci jak już wiecie pozwala rozwijać umysł i umiejętności manualne maluchów, stając się przy tym znakomitą okazją do dobrej zabawy, która z pewnością przyniesie dzieciakom wiele radości.
Oto kilka z nich, które postanowiliśmy wybrać i są dla nas najlepsze ❗️

 

 

Strzeż się kreta

➡️ Ta znakomita gra logiczna dla dzieci to jedna z wielu planszówek dla najmłodszych, które pozwalają dzieciom rozwijać się, nie zapominając przy tym o dobrej i inspirującej zabawie.
Dzieci mogą grać w nią wraz ze swymi rodzicami, którzy mogą pilnować i dbać o to, aby ich pociechy wyciągnęły z tej gry jak najwięcej pozytywnych dla siebie rzeczy.

✅ Gra polega na uzbieraniu czterech różnych gatunków warzyw umieszczonych na planszy razem z kretami, na które należy uważać. Gracze wcielają się w ogrodników i muszą zbierać warzywa na swoje tabliczki.
Kto jako pierwszy uzbiera wszystkie warzywa ten wygrywa. O wszystkim decyduje jednak rzut kolorową kostką do gry.

GRA - Strzeż się Kreta

☝️ Podczas rozgrywki, oprócz dobrej zabawy, dzieci mogą rozwijać swój wzrok, zręczność, cierpliwość i wyobraźnię. Jest to gra planszowa przeznaczona dla 2-4 graczy.

 

 

Potwory do szafy

➡️Kolejną pozycją na naszej liście najlepszych gier logicznych dla trzy latków jest gra planszowa potwory do szafy. Ta logiczna gra dla dzieci została uznana za grę roku i to nie bez powodu ❗️

✅ Pięknie wykonane ilustracje na kartach oraz niezwykle pomysłowa, oryginalna szafa, do której przepędzamy potwory z gry są naprawdę urzekające i robią ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach, dla których gra jest przeznaczona, ale i na dorosłych.
Zasady gry są banalnie proste – należy przepędzić wszystkie potwory i schować je do szafy! Zadaniem wszystkich graczy jest odnalezienie wśród kart i żetonów zabawki, której boi się dany potwór.

✅ Dopiero wtedy możemy schować tak połączone karty z pasującymi do nich żetonami do świetnie przemyślanej szafy. Każda zabawka odpowiada innemu potworowi. Coś, co warto dodać to fakt, iż rysunki na kartach są kolorowe i zabawne.
Nie trzeba zatem martwić się o to, czy nasze dzieci nie będą bały się przedstawionych na kartach potworków. Gra bazuje na mechanice, która pozwala rozwinąć w trakcie rozgrywki pamięć i spostrzegawczość u dzieci.

GRA - Potwory do Szafy, gra dla 3 latków

☝️ Oprócz tego gra ta poprawia także refleks, motorykę i koordynację na linii ręka-oko. Co równie ciekawe i warte odnotowania, gra potwory do szafy posiada kilka wariantów z rosnącym poziomem trudności.
Fakt ten sprawia, że na pewno nie znudzi się ona naszym pociechom zbyt szybko, a na dodatek wraz z nimi rosnąć może jej poziom trudności. To wręcz obowiązkowa pozycja na liście najlepszych gier logicznych dla dzieci ❗️

 

 

Kot w worku🐱

➡️ Ta bardzo prosta logiczna gra dla dzieci w wieku trzech lat skupia się na stymulacji zmysłu dotyku i rozwijania dziecięcej wyobraźni.
Jest to także wręcz idealna okazja do treningu skupienia i cierpliwości u dzieci
, których najczęściej właśnie im brakuje. Zasady gry są bardzo proste.

✅ Należy wyjmować obrazki z worka i odgadywać co przedstawiają, mając zakryte lub zasłonięte oczy. Po odgadnięciu musimy znaleźć daną rzecz i położyć na jednej z plansz, które są im dedykowane.
Dzieci poprzez dotyk mogą uczyć się kształtów danych przedmiotów, a także zapamiętywać poprzez skojarzenia z tą grą ich kolory czy przeznaczenie.

Super Gra - Kot w Worku

☝️Dodatkowym atutem tej właśnie gry jest fakt, iż możemy wraz ze swoimi pociechami wymyślać własne zasady, na jakie tylko mamy ochotę. To, w jaki sposób zdecydujemy się wykorzystać grę i możliwości, jakie nam oferuje, zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

 

 

Tomcio i wiosenne porządki

➡️ Uczenie i przyzwyczajanie dzieci do dobrych nawyków i zachowań już od najmłodszych lat jest bardzo ważne. Nie ma chyba nic lepszego niż robienie tego w kreatywny, inspirujący i zabawny sposób.

✅ W końcu właśnie tak najlepiej będzie sprawić, że dzieciom uda się je szybciej i łatwiej przyswoić. Nauka poprzez dobrą zabawę i pozytywne skojarzenia to najlepsze co istnieje ❗️
Gra Tomcio i wiosenne porządki to znakomita i wesoła gra dla całej rodziny.

Gra dla Maluchów - Tomcio i Wiosenne Porządki

👶 Najmłodsi gracze będą mogli ćwiczyć rozpoznawanie kształtów i kolorów, a także nabierać nawyku sprzątania po sobie, który w przyszłości na pewno okaże się zbawienny dla dobra naszej planety ❗️

 

 

GRY LOGICZNE DLA 4 LATKA

⭐ Czas na kolejną kategorię wiekową przygotowanych przez nas dziś logicznych gier dla dzieci.
I choć na dobrą sprawę nie różnią się one od siebie niczym szczególnym – wszystkie pozwalają naszym pociechom dobrze spędzać czas, bawiąc się i rozwijając swoje umiejętności, tak oznaczenia producentów jasno sugerują, że niektóre z nich przeznaczone i skierowane są dla dzieci spełniających poszczególne kryteria.

⭐ To jednak nie nasze dzisiejsze zmartwienie. My skupiamy się na najlepszych logicznych grach dla dzieci i tym razem przyszedł czas na gry logiczne dla 4 latków ❗️

 

Czerwony kapturek

🍎 To znakomita gra dla jednej osoby, która skupia się na rozwoju wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia, planowania i myślenia strategicznego oraz cierpliwości i wytrwałości.

Gra Logiczna dla 4 latków - Czerwony Kapturek

🍎 Gra nie jest skomplikowana. Zadaniem czterolatka jest ułożenie ścieżki dla tytułowego czerwonego kapturka w taki sposób, aby ten bezpiecznie dotarł do domu, omijając po drodze okrutnego wilka.

 

 

Karaluch

➡️ Karaluch to gra planszowa, którą z czystym sumieniem moglibyśmy polecić absolutnie każdemu ❗️ To, w jaki sposób została zaprojektowana i ile radości potrafi przynieść, sprawia, że nie tylko dzieci będą świetnie się przy niej bawić.

✅ Wielu dorosłych z pewnością także doceni możliwości, jakie oferuje ta gra logiczna. Na czym polega ❓ Już tłumaczymy. Gracze muszą zwabić uciekającego i (dosłownie) biegającego po planszy karalucha w pułapkę.

✅ Wygrywa ten, któremu uda się zrobić to jako pierwszemu. Gra ta to nie klasyczna planszówka, a pełen emocji i zabawy wyścig z czasem ❗️ Malutki robocik przedstawiający tytułowego insekta po włączeniu porusza się w niesamowicie szybkim tempie.
Gracze muszą naprzemiennie przekręcać różne sztućce, zmieniając tym samym kierunek ucieczki karalucha. Gra przebiega w ekspresowym tempie.

Dobra Gra dla Dzieci i Dorosłych - Karaluch

☝️ Uczy dzieci natychmiastowego podejmowania decyzji, logicznego i przestrzennego myślenia oraz oswaja je ze zdrową rywalizacją, dając przy tym mnóstwo zabawy ❗️

 

 

Pędzące żółwie🐢

➡️ Gra „Pędzące żółwie” to idealny przykład gry strategicznej, która uczy dzieci przewidywania i planowania działań, które pozwolą im dotrzeć do celu i zwyciężyć całą rozgrywkę ❗️

🐢Celem graczy jest dotarcie za pomocą swoich żółwi do sałaty i zdobycie jej. Dzieci będą musiały opracować strategię, która pomoże im zdobyć cel i wygrać grę.
Jest to gra wyścigowa dla dzieci, która łączy ze sobą wszystkie opisane przez nas wcześniej aspekty wraz z elementem rywalizacji i dobrej zabawy na wiele długich godzin.

NAJLEPSZA GRA DLA 4 LATKÓW - Pędzące Żółwie

☝️To znakomita gra dla całej rodziny ❗️

 

 

Supernogi Stonogi

➡️Zadaniem graczy jest ułożenie jak najdłuższej stonogi. Wygrywa ten, którego stonoga ma najwięcej butów.
W jaki sposób to zrobić ❓ To banalnie proste ❗️

✅ Należy rzucić kostką do gry – w zależności od tego ile oczek na kostce wypadło i w jakim znajdują się one kolorze, taką właśnie kartę z butami stonogi należy wziąć i dołączyć do swojego bohatera. Może to być kafelek z dwoma, trzema, bądź nawet czterema butami.

Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, więc nie ma mowy o tym, aby dzieci były w stanie szybko znudzić się grą. Jest to naprawdę przyjemna gra dla całej rodziny, która dostarcza nie tylko mnóstwo fenomenalnej zabawy, ale i umożliwia dzieciom naukę spostrzegawczości, logicznego myślenia, strategii działania, planowania oraz rozpoznawania kolorów czy liczenia ❗️
Aby zwyciężyć należy dokładnie przemyśleć i obliczyć każdy swój ruch.

Ciekawa Gra dla 4 latków - Supernogi Stonogi

☝️Gra ta, będąca gwarancją wspaniałej zabawy w połączeniu z aspektem edukacyjnym to prawdziwy diament dla każdego rodzica, który marzy o tym, aby jego pociecha mogła rozwijać się i uczyć, ale i przy tym chciałby zadbać również o jego rozrywkę i dobre samopoczucie.
Ta gra to prawdziwy must have ❗️

 

 

GRY LOGICZNE DLA 5 LATKA

🧒 Im starsze zaczyna być nasze dziecko, tym nieco bardziej skomplikowanych, trudniejszych i bardziej wymagających gier potrzebuje. Poziom trudności gier dla dzieci powinien rosnąć wraz z nimi.

👧 To pozwoli im na przyswajanie nowych umiejętności i rozwijanie tych, które udało im się posiąść wcześniej. Poprzeczkę należy jednak stopniowo cały czas podnosić, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nasze dziecko zacznie stać w miejscu.
Tego raczej wszyscy wolelibyśmy uniknąć, prawda ❓ Dlatego właśnie dla każdego rodzica, dla którego rozwój ich pociechy jest bardzo ważny, mamy do zaprezentowania kolejną listę logicznych gier, rozwijających umysł i umiejętności manualne ich dzieci.

⭐ Tym razem skupimy się na grach przeznaczonych dla pięciolatków ❗️

 

 

Cztery w rzędzie

➡️ Ta prosta gra logiczna dla dzieci to coś, co sprawia, że nie sposób jest przejść obok niej obojętnie. Największą siłą i kartą przetargową tej gry jest jej prostota. Zasady są bowiem bardzo proste – należy ułożyć cztery kulki swojego koloru w jednym rzędzie ❗️

Dobra Gra Logiczna dla 5 latka - Cztery w Rzędzie

✅ Wygrywa gracz, który dokona tego jako pierwszy. Zawodnicy mogą oczywiście przeszkadzać sobie wzajemnie poprzez umieszczanie swoich kulek w taki sposób, aby popsuć przeciwnikowi wszelkie plany, mające doprowadzić go do zwycięstwa w tej potyczce.
Gra uczy dzieci skupienia, logicznego i analitycznego myślenia, a także precyzji ruchów.

Jest to idealna okazja do doskonałej zabawy z nutką zdrowej rywalizacji i nauki. Dzieci oprócz doskonalenia i rozwijania swoich umysłów mogą również trenować umiejętności czysto manualne i motoryczne.
Wszystko to oczywiście w akompaniamencie fantastycznej zabawy ❗️

☝️ Liczba graczy, która może jednocześnie wziąć udział w zabawie, ogranicza się do dwóch zawodników siedzących po dwóch przeciwległych stronach planszy. Każdy z graczy otrzymuje odpowiednią ilość kulek do gry w odpowiednim kolorze.

 

 

Jaki to zwierzak

➡️ Gra pod tytułem „Jaki to zwierzak to z całą pewnością nie jest klasyczna gra planszowa. Na pewno nie jest to taki typ planszówki, do których wszyscy zdołaliśmy przywyknąć.

🐶 Można byłoby powiedzieć, że to bardziej gra karciana z elementami znanymi z niektórych planszówek. Przejdźmy jednak do rzeczy. Co to za gra i na czym polega ❓

Gra Logiczna - Jakie to ZWIERZĘ?

🐴 Gra składa się z kolorowej kostki do gry, która na swoich ściankach zamiast klasycznych oczek posiada cechy danych zwierząt, których karty z kolei są częścią całej gry.
Całość uzupełniona jest specjalnym dzwonkiem, który odgrywa tutaj bardzo ważną, a wręcz kluczową rolę. Dzwonek powinien zostać umieszczony w samym centrum rozgrywki między kartami ułożonymi w pięć stosów wokół dzwonka.

🐱 Gracz, który rozpoczyna grę, rzuca kostką. Pozostali gracze starają się odnaleźć kartę ze zwierzęciem posiadającym cechę wskazaną na kostce. Punkt zdobywa gracz, który jako pierwszy po odnalezieniu danej karty uderzy w dzwonek.

🦔Następnie bierze kartę z danym zwierzakiem i sprawdza, czy miał rację. Jeśli tak to karta ląduje na jego koncie.
Wygrywa ten gracz, który uzbiera jak największą ilość kart.

☝️ Gra ta rozwija spostrzegawczość, uczy łączenia faktów, oraz umożliwia trening refleksu, którego tak bardzo wymaga. W końcu cała rozgrywka opiera się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” ❗️

 

 

Zbierz jabłka 🍎

➡️ Kolejna pozycja na naszej dzisiejszej liście to równie niecodzienna i odbiegająca od klasycznego wyobrażenia gier planszowych gra, co opisana przez nas wcześniej.

Gra Logiczna - Zbierz Jabkła

🍎 Jest to niesamowicie wciągająca gra strategiczna dla dzieci, w której zadaniem graczy jest zebranie jak największej ilości jabłek.
Zbieranie owoców odbywa się przy pomocy specjalnego uchwytu, dzięki któremu dzieci mogą ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności motoryczne, a także koncentrację, cierpliwość i pamięć wzrokową.

☝️ Nie zapominajmy oczywiście w tym wszystkim o doskonałej zabawie, jaka płynie z tej inspirującej rozgrywki❗️

 

 

Moje pierwsze obrazki

➡️ Gry typu BrainBox to świetna okazja dla dzieci do rozwoju ich młodego umysłu.
Takie gry umożliwiają dzieciom pielęgnowanie koncentracji, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, spostrzegawczości, pamięci, a także w bardzo kreatywny i inspirujący sposób wspierać naukę i opanowanie nowych rzeczy, takich jak na przykład słówka, kształty, etc.

✅ Jedną z takich właśnie gier jest gra pod tytułem „Moje pierwsze obrazki”. Za pomocą tej gry dzieci są w stanie ćwiczyć swoją pamięć i spostrzegawczość.
W skład tej gry wchodzi ponad 70 kolorowych kart z obrazkami, klepsydra oraz kostka do gry. Każdy gracz losuje kartę i ma 10 sekund, aby dobrze się jej przyjrzeć i zapamiętać jak najwięcej szczegółów.
✅ Po drugiej stronie obrazka zapisane są pytania odwołujące się do obrazka. Gracz rzucając kostką losuje, na które z nich będzie musiał poprawnie odpowiedzieć.

Gra Rozwojowa dla 5 latków - Moje Pierwsze Obrazki

☝️ Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów, odpowiadając poprawnie na jak największą ilość pytań.

 

 

GRY LOGICZNE DLA 6 LATKA

⭐ Producenci gier logicznych dla dzieci wzięli pod uwagę również fakt, iż wraz z wiekiem dzieci wzrastać będzie także ich potrzeba całkowicie nowych i dużo bardziej kreatywnych gier.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie zadowolą się przecież byle planszówkami czy kartami ze zwierzątkami, prawda ❓

Gry, które umożliwiają rozwój i naukę poprzez zabawę dla dzieci w wieku od szóstego roku życia to faktycznie gry, które wymagają nieco więcej wkładu i wysiłku w zabawę.
To jest właśnie to, co dzieciom podoba się chyba najbardziej.

W końcu nikt nie lubi być non stop kontrolowany i prowadzony za rękę, czyż nie ❓
Zwłaszcza kiedy jest się w takim wieku, kiedy ciekawość i chęć poznawania świata staje się jeszcze silniejsza niż do tej pory.

➡️ W końcu 6 lat to już wiek, kiedy dzieci w mniejszym lub większym stopniu zaczynają uczyć się pozornej „niezależności”. Stąd właśnie gry, które zaprezentujemy wam tym razem, będą znacząco różnić się od swoich poprzedników i poprzedniczek. Przekonajcie się sami ❗️ W tym wieku moża także już pozwolić na samodzielne budowanie z Lego. Przykład serii, który możemy podać to Lego Minecraft, klocki ze świata gry, który pewnie dobrze już znają.

 

 

Twister

➡️ Twister to gra, której nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Ten absolutny klasyk to pozycja, którą pokocha dosłownie każde dziecko w przedziale wiekowym 6+ ❗️

Gra Logiczno Ruchowy Twister

✅ Aby oddać się tej wspaniałej zabawie pełnej znakomitych wrażeń, mnóstwa pozytywnych emocji, śmiechu oraz radości wystarczy zakręcić kołem, a następnie stawiać poszczególne kończyny na poszczególnych polach ❗️
Przegrywa ten, kto jako pierwszy straci równowagę i upadnie na ziemię! Przeróżne kombinacje i pozycje, w jakich znajdą się gracze w trakcie rozgrywki to coś, czego nie sposób opisać słowami.

✅ To trzeba zobaczyć na własne oczy lub przeżyć na własnej skórze! Zabawę można dowolnie urozmaicać, wymyślając swoje własne wzbogacające całą zabawę zasady i dowolnie utrudniać ją lub ułatwiać.
Wszystko zależy w 100% od naszych pociech i ich pomysłów. Jak zatem widać oprócz rozwoju koordynacji ruchowej twister jest w stanie także pozytywnie wpływać wyobraźnie i kreatywność naszych maluchów.
Liczba graczy, która może wziąć udział w zabawie to kwestia sporna. Wszystko zależy od tego jak licznie nasze dzieci postanowią się bawić.

☝️ Oczywiście jest to gra przeznaczona nie tylko dla najmłodszych.
Dorośli również mogą znakomicie spędzić czas rzucając się w wir zabawy jaki gwarantuje gra w twistera ❗️

 

 

Story Cubes

➡️ Świetna gra zarówno dla nieco starszych dzieci w wieku wczesnoszkolny, jak i dla dorosłych ❗️ Za jej pomocą dzieci mogą ćwiczyć i rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię.

Najlepsza Gra Logiczna dla 6 Latków - Story Cubes

✅ Jej zasady są bardzo proste. Wystarczy rzucić kostkami do gry, a następnie za pomocą wyrzuconych na nich obrazkach stworzyć swoją własną opowieść ❗️
Ta niepozorna gra słowna dla dzieci i dorosłych to gwarancja znakomitej zabawy na wiele długich godzin. Jesteśmy przekonani, że możliwości i dowolność w tworzeniu swoich własnych opowieści, jakie daje ta gra, sprawią, że nikt nie jest w stanie zbyt szybko się nią znudzić.

☝️ Nawet ci, którzy niekoniecznie przepadają za tego typu grami logicznymi.

 

 

5 sekund junior

➡️ Wydawnictwo Trefl znane jest z wielu naprawdę wyśmienitych gier planszowych i karcianych przeznaczonych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

✅ Jedną z pozycji oferowanych przez polskiego wydawcę gier planszowych, na którą warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie prezentu dla naszych pociech, jest gra pod tytułem „5 sekund junior”.
Gra polega na odpowiedzeniu na zadane z wylosowanej karty pytanie w ciągu tytułowych pięciu sekund ❗️

Super Gra dla Młodszych i Starszych - 5 Sekund Junior

✅ Wygrywa gracz, który odpowie poprawnie na jak największą ilość pytań. Ta gra to idealna zabawa dla całej rodziny, w której udział wziąć może dosłownie każdy ❗️
Oprócz wciągającej i pełnej radości zabawy „5 sekund junior” umożliwia także rozwój wyobraźni, kreatywności, a także umiejętności szybkiego i logicznego myślenia. Wersja junior przeznaczona jest dla dzieci od szóstego do dziewiątego roku życia.

☝️ Trefl w swej ofercie posiada także wersję dla młodzieży i dorosłych, które oprócz pytań zawierają także specjalne karty z szybkimi zadaniami do wykonania w ciągu pięciu sekund ❗️

 

 

Dobble

➡️ Dobble to wspaniała gra karciana dla całej rodziny, w której udział wziąć może aż ośmiu graczy❗️  Celem każdego z zawodników jest jak najszybsze pozbycie się kart ze swojej talii – tylko w taki sposób można zwyciężyć.
Jak tego dokonać ❓ To bardzo proste ❗️

✅Zadaniem graczy jest jak najszybsze odnalezienie symbolu łączącego dwie karty – tę znajdującą się na stole z tą w talii każdego uczestnika zabawy. Po poprawnym odnalezieniu symbolu kartę z ręki należy odłożyć na stosik i to na niej szukać kolejnych symboli.
Jest jednak jedno małe „ale”. Kto się pomyli, ten zabiera z odrzuconego stosu wszystkie karty do ręki❗️ To dość istotne utrudnienie całej rozgrywki.

Super Gra Na Spostrzeżenia - DOBBLE

☝️Dzięki tej grze jej najmłodsi uczestnicy mogą ćwiczyć swą spostrzegawczość i refleks, czyli dwie najważniejsze i najbardziej przydatne w tej grze cechy ❗️

 

 

GRY LOGICZNE DLA 7 LATKA

⭐ Wszystkie gry logiczne dla 7 latków podobnie jak te opisane przez nas chwilę wcześniej (gry logiczne dla 6 latków) zawyżają nieco poziom trudności i wymagają od graczy trochę więcej niż te gry przeznaczone dla młodszych dzieci.
W końcu maluchy w wieku wczesnoszkolnym mają pełne prawo wymagać od siebie samych nieco więcej niż gry planszowe mogły zaoferować im wcześniej.

⭐ Dlatego właśnie z pomocą przychodzą kolejne, całkowicie nowe i nieco bardziej skomplikowane i wymagające gry dla dzieci, które jednak nie tylko więcej wymagają, ale i więcej są w stanie zaoferować ❗️

➡️ Dzieci oprócz znakomitej zabawy pełnej radości i uśmiechu mogą wyciągnąć z nich również coś więcej i rozwinąć przy tym swoje umiejętności oraz swój umysł.

 

Było sobie życie

➡️ Chyba większość z nas kojarzy dość słynny swego czasu i kultowy serial animowany pod tytułem „Było sobie życie”, prawda ❓
Dzięki temu serialowi jako dzieci mogliśmy w zabawny i inspirujący sposób poznać tajniki ludzkiej anatomii.

Gra Rozwojowa dla 7 latków - Było Sobie Życie

✅ Na bazie tego niezwykłego, edukacyjnego serialu dla dzieci powstała również rewelacyjna i naprawdę rozbudowana gra planszowa o tym samym tytule. Gra planszowa „Było sobie życie” tak samo, jak serial animowany oprócz kreatywnej i naprawdę ciekawej zabawy pozwala naszym pociechom odkryć to, co kryje ludzkie ciało i jego organizm ❗️
✅ Podczas tej inspirującej rozgrywki dzieci mogą dowiedzieć się wielu naprawdę ciekawych i fascynujących rzeczy o anatomii człowieka oraz sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę na ten temat.

✅ Zadaniem gracza jest zgromadzenie siedmiu specjalnych żetonów. Nie jest to jednak takie proste.
Aby tego dokonać należy poprawnie odpowiadać na pytania z kart, a także bronić się przed „atakami” wrogich wirusów i wykonywać zadania przedstawione na kartach.

☝️ Jak widać, ta gra to prawdziwa gwarancja fantastycznej zabawy, która pozwoli maluchom również rozwinąć nieco swoją wiedzę w naprawdę fascynującym temacie, jakim bez dwóch zdań jest ludzki organizm i ciało człowieka.

 

 

Uno

➡️ Uno to klasyczna i kultowa gra karciana, której zasad z całą pewnością nie trzeba przedstawiać absolutnie nikomu.

Emocjonująca Gra w Wiele Osób - UNO

✅ Każdy, kto choć raz w swoim życiu miał okazję rozegrać partyjkę w uno doskonale wie „z czym się to je”, oraz że gra ta idealnie sprawdzi się jako znakomity element zabawy i rozwoju każdego dziecka powyżej 7 roku życia.
Zadaniem każdego gracza jest jak najszybsze pozbycie się kart ze swoich rąk poprzez kolejne wykładanie ich na siebie względem kolorów, znaków lub cyfr, jakie przedstawiają. Wygrywa ten, kto dokona tego jako pierwszy.

To wspaniała gra, która umili i urozmaici czas całej rodzinie! Specjalne karty akcji znajdujące się w talii uno jeszcze bardziej urozmaicą i uatrakcyjnią rozgrywkę. Gra umożliwia trening logicznego i analitycznego myślenia, spostrzegawczość oraz refleks.

☝️ Dodatkowo jest również gwarancją rozrywki pełnej wrażeń i emocji na wiele długich godzin. Od gry w uno nie sposób jest się oderwać ❗️

 

 

Rummikub

➡️ Zapewne wielu z was słyszało choć raz w swoim życiu o tej grze. Wydaje nam się jednak, że większość z was albo nie słyszała nigdy o tej grze (co jest dość mało prawdopodobne) lub po prostu nie ma zielonego pojęcia o co w niej właściwie chodzi. Już tłumaczymy.

Rummikub to wbrew pozorom naprawdę prosta gra logiczna na myślenie i koncentrację.
Celem gry jest wyłożenie przez każdego z graczy wszystkich kostek z cyframi i liczbami ze swoich tabliczek. Wygrywa oczywiście ten, kto zrobi to jako pierwszy.

Gra Rummikub - Gra Rozwijająca dla Dzieci

✅ Gra polega na wykładaniu na stół utworzonych przez gracza układów kostek. Mogą to być albo serie, albo grupy. Seria składa się z co najmniej trzech kostek o kolejnych numerach w jednym kolorze.
Grupa to trzy lub cztery kostki z tym samym numerem w różnych kolorach. Zasady tej gry na pierwszy rzut oka rzeczywiście mogą wydawać się dość skomplikowane, jednak możecie nam wierzyć, że tak naprawdę wcale tak nie jest.

To genialna gra, która wymaga od graczy trochę myślenia i kombinowania. Aby zwyciężyć trzeba włożyć w to trochę wysiłku, jednak satysfakcja i radość płynące ze zwycięstwa są wręcz nie do opisania.
Gra sama w sobie również dostarcza mnóstwo frajdy, jednak wymaga też sporo skupienia.

☝️ Aby wygrać trzeba trochę pokombinować.
Jednak te dzieci, które uwielbiają gry wymagające od nich nieco więcej myślenia, a ciągi liczb i cyfr nie są im straszne, z pewnością docenią tę grę i korzyści z niej płynące ❗️

 

 

Operacja

➡️ Gra, która była, jest i zapewne wciąż pozostanie marzeniem wielu dzieci.

Operacja to klasyczna gra zręcznościowa dla dzieci, która wymaga dosyć dużo koncentracji, skupienia i świetnie rozwija zdolności manualne i koordynację ruchową u najmłodszych.
Gra polega na wcieleniu się w role chirurga i przeprowadzeniu tytułowej operacji! Zadaniem graczy biorących udział w zabawie jest wyciąganie różnych małych kosteczek z ciała pacjenta za pomocą podłączonej do zestawu pęsety.

Gra Rozwijająca dla 7 latków - Operacja

☝️ Należy jednak być bardzo ostrożnym i precyzyjnym. Pod żadnym pozorem nie można dotknąć krawędzi.
Rozlegnie się wówczas głośny i charakterystyczny dźwięk i brzęczenie, a nos naszego pacjenta leżącego na stole operacyjnym zacznie świecić się na czerwono ❗️

 

 

GRY LOGICZNE DLA 8 LATKA I STARSZYCH DZIECI

Wszystkie dzieci kochają gry planszowe – tego jesteśmy pewni. W pewnym momencie dochodzi jednak do sytuacji, kiedy te nieco starsze dzieciaki nudzą się prostymi grami dla dzieci i oczekują od nich czegoś więcej.

⭐ Dzieci powyżej ósmego roku życia raczej niekoniecznie zadowolą się już grami, w których należy odgadnąć rzecz po samym dotyku czy dopasować do siebie dwie takie same karty.
Jeśli czytaliście nasze wcześniejsze opisy gier planszowych dla dzieci przedstawionych w tym artykule to doskonale wiecie o co chodzi.
Starsze dzieci oczekują już czegoś zdecydowanie lepszego, czegoś bardziej skomplikowanego i wymagającego. W końcu pewien etap nauki i rozwoju już udało im się przeskoczyć – nadszedł czas na podniesienie poprzeczki.

➡️ Tym razem pozwoliliśmy sobie skupić się na tych grach planszowych dla dzieci, które według zaleceń producentów przeznaczone są właśnie dla dzieci powyżej ósmego roku życia i które nie tylko gwarantują mnóstwo naprawdę wspaniałej zabawy, ale i stawiają jeszcze większy nacisk na rozwój młodych umysłów. Zapraszamy do lektury ❗️

 

 

Monopoly

➡️ Monopoly to kultowa gra planszowa, której podobnie jak uno nie trzeba przedstawiać chyba nikomu.
Ten prawdziwy i zdecydowanie największy klasyk wśród klasyków gier planszowych bez wątpienia skradł serca zdecydowanej większości świata i do dziś utrzymuje się w ścisłej czołówce najczęściej i najchętniej wybieranych gier planszowych.

Najdłuższa i Wciągająca Gra Na Świecie! Monopoly

Monopoly posiada wiele rozmaitych wersji tematycznych, jednak ta najbardziej klasyczna polega na handlowaniu i zarządzaniu nieruchomościami, obrotem pieniędzmi i bogaceniem się.
Gracze rzucają kostkami do gry i poruszają się swoimi pionkami wokół planszy, kupując, sprzedając i wzmacniając swoje nieruchomości.

✅ Wygrywa oczywiście ten, kto na sam koniec rozgrywki na swoim koncie zbierze najwięcej pieniędzy, a jego dobytek zdobędzie największą wartość ze wszystkich graczy.
Zalecenia wiekowe producenta jasno wskazują, że to gra +8, a więc przeznaczona idealnie dla nieco starszych dzieciaków. Nie można jednak zapomnieć o tym, że dorośli również będą mogli doskonale bawić się przy rozgrywce w Monopoly.

✅ Wersji tej gry powstało całe mnóstwo, a więc nawet jeśli nie zdecydujemy się na zakup klasycznej wersji Monopoly, w każdej chwili będziemy mogli wybrać odpowiednią wersję tematyczną zarówno dla nas samych, jak i naszych pociech.
Monopoly to znakomity wybór świetnej gry dla całej rodziny, która oprócz fenomenalnej zabawy oferuje również możliwość nauki naszych dzieci logicznego myślenia, planowania swoich ruchów i działań, skupienia, koncentracji, liczenia, a także wprowadza je poniekąd w świat mini ekonomii!

☝️ Monopoly zna każdy i naszym zdaniem ze spokojem w sercu można polecić ją zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Nuda nie wchodzi w grę ❗️

 

 

Scrabble

➡️ Jedną z najpopularniejszych gier słownych na świecie są właśnie Scrabble.
Gra, która polega na układaniu za pomocą losowo wybieranych płytek słów na specjalnej przeznaczonej do tego planszy.

Gra Dla 8 latków i Wyżej - Scrabble

✅ Każde słowo i każda literka w zależności od tego, na jakim polu się znajduje odpowiada różnej ilości punktów, które na samym końcu rozgrywki są sumowane. Wygrywa oczywiście ten gracz, który zdobędzie ich najwięcej.
Każdy kolejny wyraz układany na planszy musi zawierać co najmniej jedną literkę, która już się na niej znajduje.

✅ Liczbę punktów oblicza się na podstawie wszystkich ułożonych lub uzupełnionych w danym ruchu słów, sumując wartości tworzących je liter. Każda litera ma swoją określoną i stałą ilość punktów, jednak w zależności od pól specjalnych, na których się znajduje, mogą one ulec pomnożeniu.
To znakomita gra dla całej rodziny – zarówno dla młodszych, jak i starszych. Oprócz rozwoju umiejętności logicznego myślenia, planowania strategii i działania, gra uczy dzieciaki także liczenia oraz daje możliwość uzupełnienia ich zasobu słownictwa o kolejne, nowe wyrazy, które mogą poznać w trakcie rozgrywki, na przykład z rodzicami lub starszym rodzeństwem.

☝️ Scrabble podobnie jak Monopoly to gra, która z całą pewnością nie jest w stanie znudzić się zbyt szybko ❗️
Według zaleceń wiekowych producenta gra została przeznaczona dla wszystkich w wieku powyżej ósmego roku życia.

 

 

Dixit

➡️ Dixit to gra karciana, która na rynek trafiła stosunkowo niedawno, bo zaledwie w 2008 roku.
Gra oparta jest na kultowej grze słownej w skojarzenia. Mogą w nią grać zarówno dzieci jak i dorośli. A mówiąc już o grach dla dorosłych, posiadamy artykuł o takowych grach więc zaprszamy na zapoznanie się z jego treścią.

Wciągająca Gra Dla Wszystkich - Dixit

✅ Polega na tym, że w każdej z rund jeden z graczy wciela się w rolę tzw. „bajarza”. Rolą „bajarza” jest wybranie jednej ze swoich kart i opowiedzeniu zdania, które do niej nawiązuje i pasuje.
Pozostali gracze muszą wybrać ze swoich talii kartę, która ich zdaniem najbardziej pasuje do przedstawionego opisu. Następnie wszystkie karty są odkrywane, a zadaniem graczy jest odgadnięcie, która z nich należy do „bajarza”.

☝️ Ta gra to znakomity i idealny pomysł na spędzenie weekendowego popołudnia lub wieczoru w gronie najbliższych, w rodzinnej atmosferze.
Gra uczy kreatywnego myślenia oraz rozwija wyobraźnię zarówno u dzieci, jak i dorosłych
❗️

 

 

Ryzyk Fizyk

➡️ Ostatnią pozycją na naszej dzisiejszej liście najlepszych gier logicznych dla dzieci będzie gra planszowa „Ryzyk Fizyk”. Jest to typowa gra logiczna dla dzieci w stylu quizu.

Gra Rodzinna Ryzyk Fizyk

Gra opiera się na odpowiadaniu na pytania z wiedzy ogólnej. Kategorie pytań są bardzo różnorodne, a znajdujące się tam pytania zebrane przez autora niekiedy są naprawdę zabawne i zaskakujące.
Dzieci nie muszą być ekspertami w danych dziedzinach, aby dobrze spędzić czas, bawiąc się i rozwijając przy tym swoją wiedzę na poszczególne tematy.
W grze chodzi też między innymi o podejmowanie ryzyka podczas obstawiania właściwych odpowiedzi na pytania, na które akurat mogą nie znać odpowiedzi.

☝️ To wszystko nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej pozytywnych rzeczy dla siebie.
Grę bez dwóch zdań doceni każde dziecko powyżej ósmego roku życia ❗️

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie gry dla 5 latka?

Na rynku znajduje się mnóstwo idealnych dla 5 latków gier planszowych, wpływających na rozwój dzieci. Naszym zdaniem jednak najbardziej godne polecenia są gry pod tytułem „Cztery w rzędzie” oraz „Moje pierwsze obrazki”, rozwijające kreatywność, wyobraźnię, a także umiejętność szybkiego, analitycznego i logicznego myślenia u dzieci.

Jakie gry dla dzieci polecacie?

Wszystkie gry logiczne dla dzieci, które naszym zdaniem warto polecić każdemu rodzicowi planującemu zakupić idealny prezent dla swojej pociechy, który nie tylko zabawi dziecko, ale i będzie okazją do rozwoju i nauki opisaliśmy w naszym artykule. Oferta logicznych gier planszowych dla dzieci jest ogromna.

Jakie gry logiczne dla dziewczynek?

Każda gra logiczna dla dzieci, którą przedstawiliśmy w dzisiejszym artykule, skierowana jest zarówno do chłopców, jak i dziewczynek. Wszystkie gry planszowe dla dzieci przeznaczone są dla każdego dziecka bez względu na jego płeć.