⭐ Wyszliście ze szpitala, tatuś przywitał Was kwiatami i kolorowymi balonami, maluch spokojnie relaksuje się w Twoich ramionach, ale zbliża się wieczór i przed Wami pierwsza kąpiel Waszego nowonarodzonego dziecka.Zaczynasz się stresować, bo nigdy wcześniej nie kąpałaś tak maleńkiej istoty i boisz się, że sobie nie poradzisz. 👶
Wrzuć na luz ❗️ Poradzisz sobie, jesteś przecież najlepszą mamą na świecie ❗️
Podrzucę Ci jednak kilka przydatnych porad i pokażę artykuły, które ułatwią Ci codzienną pielęgnację malucha. Jak już mówiąc o artykułach, przede wszystkim uważaj na fałszywe informacje dotyczące wielu zabawek, czy atrybutów w opiece. W artykule o tym, piszemy jak rozpoznać informacje o chodzikach dla dzieci.
Kiedy powinna się odbyć pierwsza kąpiel noworodka ❓
✅ Wy sami podejmiecie decyzję, kiedy po raz pierwszy wykąpiecie dziecko. Szpitale mają różne zalecenia, być może w szpitalu, w którym rodziłaś, dziecko nie zostało wykąpane, a jedyne obmyte, a pielęgniarka neonatologiczna zaleciła, abyście wstrzymali się z kąpielą jeszcze kilka dni, bo ciało dziecka pokryte jest mazią płodową, która zwiększa jego odporność.
Nie musisz jednak słuchać zaleceń szpitalnych i jeśli chcesz wykąpać maluszka zaraz po wyjściu ze szpitala, to zrób to. 👶
✅ Są też rodzice, którzy z kąpielą czekają do czasu, aż dziecku odpadnie kikut pępowinowy i jedynie przecierają dziecko zwilżonymi wacikami - w tym również nie ma nic złego, ale pamiętaj, że jednemu dziecku kikut odpadnie po kilku dniach, a innemu po dwóch tygodniach.
Organizacja przestrzeni jest kluczem do sukcesu ❗️
Zanim włożysz dziecko do wanienki, przygotuj sobie wszystko, czego będziesz potrzebowała: ⭐ ręcznik, kosmetyki kąpielowe i do pielęgnacji skóry, pieluchę, śpiochy, wacik, miejsce, gdzie będziesz mogła swobodnie osuszyć dziecko. ⭐
✅ Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze pomieszczenia, w którym będzie się odbywać kąpiel noworodka (zaleca się, by nie było to mniej, niż 23 stopnie) oraz o tym, by woda w wanience była wystarczająco ciepła (ok. 37 stopni).
Naturalnie nie musisz kąpać dziecka wieczorem, ale jest to pomocne we wprowadzaniu dziecku rutyny, choć noworodek początkowo nie odróżnia dnia od nocy. Dziecko po kąpieli jest jednak zazwyczaj odprężone i wyciszone, więc łatwiej będzie mu zasnąć.
✅ U jednego dziecka wprowadzanie rutyny trwa kilka tygodni, u innego może trwać to miesiącami, ale jak wreszcie się uda ją wypracować, to będzie Ci się po prostu wygodniej żyło.
Łatwiej będzie wyciszyć dziecko, jeśli w kąpieli będziesz brała udział tylko Wasza trójka lub jedno z rodziców i dziecko. I jest to bardzo ważne, choć często w kąpieli chce uczestniczyć cały sztab babć i cioć, które choć chciałyby być pomocne, będą Ci jedynie przeszkadzać.
👶 Zadbaj o to, by w pomieszczeniu było ciepło i cicho.
Jak kąpać noworodka ❓
👶 Choć wydaje się to trudne, wcale takim nie jest. Nie stresuj się, bo maluszek czuje Twoje emocje. Pomóż mu się zrelaksować i wyciszyć.
➡️ Po prostu rozbierz dziecko, ułóż na ręku tak, by jego głowa oparta była na Twoim przedramieniu, a jego ramię leżało w Twojej dłoni. Drugą ręką podtrzymaj malucha za pupę i zanurz go w wodzie.
➡️ Myj go ręką, która do czasu zanurzenia podtrzymywała pupę dziecka. Możesz użyć do tego również delikatnej gąbki, myjki lub jednorazowych wacików.
➡️ Możesz myć dziecko samą wodą lub użyć do tego kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, jednak pamiętaj, by zwracać uwagę na ich skład - im więcej składników naturalnego pochodzenia, tym mniejsze ryzyko wystąpienia alergii skórnej u dziecka.
➡️ Po skończonej kąpieli delikatnie wyjmij brzdąca z wanienki, połóż na rozłożonym ręczniku i otul go nim. Przemyj dziecku buzię wacikiem nasączonym wodą, a oczy w razie potrzeby - gazikiem z solą fizjologiczną.
➡️ Natłuść skórę szkraba odpowiednim balsamem wykonując delikatny masaż, załóż mu czystą pieluszkę i śpiochy. Gotowe ❗️
Przydatne gadżety kąpielowe, które ułatwią Ci zadanie.
🛁 Bez wątpienia potrzebujesz wanienki. Może być najzwyklejsza plastikowa wanienka, którą będziesz wkładać do wanny lub prysznica, czy też kłaść na stole w salonie, ale pozycja pochyła nie jest zbyt wygodna - szczególnie zaraz po porodzie.
🛁 Zamiast tego możesz wybrać wanienkę dla dziecka ze stelażem.
🛁Wiele z nich ma nawet odpływ, byś po skończonej kąpieli nie musiała jej dźwigać po to, by wylać wodę. Jeśli natomiast nie masz zbyt dużo miejsca w łazience, dobrą alternatywą tradycyjnej wanienki będzie składana wanienka dla dziecka.
🛁 Jest ona częściowo wykonana z silikonu, dzięki czemu można złożyć ją na płasko i powiesić z boku lub wcisnąć między szafki. Składana wanienka dla dziecka świetnie sprawdza się również wtedy, gdy wyjeżdżacie gdzieś z dzieckiem i nie chcecie pominąć kąpieli, bo nie zajmie zbyt wiele miejsca w samochodzie.
✅ Oprócz tego warto zaopatrzyć się w leżak kąpielowy. Dzięki niemu nie będziesz musiała podtrzymywać dziecka na ręku, tylko wygodnie ułożysz je na leżaczku i będziesz mogła myć je dwoma rękami.
✅ O ile na początku podtrzymywanie dziecka nie jest problematyczne, tak w miarę przybierania malca na wadze, zacznie to być po prostu niewygodne. Kiedy dziecko już stabilnie siedzi, możesz pozbyć się wanienki i zakupić stojak kąpielowy z krzesełkiem - dzięki niemu wykąpiesz dziecko bezpośrednio pod prysznicem.
W temacie krzesełek jeszcze, oto artykuł, który pomoże Wam wybrać odpowiednie krzesło dla Was i malucha.
✅ Przydatnym gadżetem jest również termometr kąpielowy. Choć będziesz go zapewne używać tylko na początku, da Ci on pewność, że przygotowana dla malucha woda ma odpowiednią temperaturę.
✅ Później już będziesz działała intuicyjnie i wystarczy Ci sprawdzanie wody ręką.
✅Obowiązkowo zaopatrz się w płatki kosmetyczne dla dzieci. Są niezbędne do przemywania buzi dziecka, a niektórzy używają ich również do kąpieli zamiast gąbki lub myjki.
✅Waciki dla dzieci są lepiej sprasowane od tych, których kobiety używają np. do demakijażu, więc mamy pewność, że żaden bawełniany włosek nie znajdzie się w ustach lub oczku maluszka.
🧽 Gąbka lub myjka również się przyda, ale zwróć uwagę na to, by była miękka. Dzieci mają bardzo wrażliwą skórę, zbyt szorstka gąbka może spowodować podrażnienia i zniechęcić szkraba do kąpieli.
🧽 Uwaga ❗️ Pamiętaj o częstej wymianie gąbki, gdyż w mokrym środowisku bakterie mnożą się w błyskawicznym tempie ❗️
✅ Przewijak to ogólnie świetna rzecz, bo jest na tyle wysoki, by bez schylania osuszyć dziecko po kąpieli i wykonać resztę czynności pielęgnacyjnych, przydaje się również przy zmianie pieluszek.
✅ Jeśli masz miejsce, to warto się w niego zaopatrzyć. Większość przewijaków wolnostojących posiada pod spodem półkę, na której poukładasz wszystkie dziecięce artykuły do pielęgnacji i będziesz je miała stale pod ręką.
✅ Przewijak dla dziecka to mój osobisty must have, dzięki niemu uniknęliśmy pobrudzenia pościeli czy kanapy nieczystościami, a cała kąpiel wraz z pielęgnacją odbywała się w wanience. I to bez schylania ❗️
✅ Na początku maluch nie potrzebuje żadnych zabawek kąpielowych, więc teraz nie musisz zaprzątać sobie tym głowy.
✅ Dla starszego niemowlaczka doskonale sprawdzają się gumowe zwierzątka i piłeczki.
✅ Należy jednak często je wymieniać, ponieważ w środku zabawki zawsze zostanie kilka kropel wody i z czasem te zabawki kąpielowe dla dzieci zaczynają gnić od środka.
Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji dziecka ❓
🧴 Wybór kosmetyków dla dziecka to skomplikowane zadanie, ponieważ w każdej drogerii półki wręcz uginają się od nadmiaru produktów. Znajdziemy wszystkie możliwe konsystencje, zapachy, zabawne butelki w kształcie bajkowych bohaterów, a nawet płyny do kąpieli barwiące wodę i zawierające brokat.
🧴 Pamiętajmy jednak o tym, by noworodkowi nie fundować od razu całej tablicy Mendelejewa, a wybrać kosmetyki z oznaczeniem "od pierwszych dni życia". Ważne u nowonarodzonych dzieci jest także w jakiej przestrzeni spędzają większość tego okresu, czyli łóżeczko. W podlinkowanym tutaj artykule roszerzamy ten temat.
🧼 Kosmetyki do pielęgnacji noworodka powinny być jak najbardziej naturalne, najlepiej bezzapachowe i o odczynie kwasowości zbliżonym do obojętnego, czyli pH = 7,0.
🧼 Świetnie sprawdzają się kosmetyki takich marek, jak np. Mustela, Mixa, Only Bio, Atoperal i Linomag. Wszystkie te marki znajdziemy w drogeriach i aptekach i choć nie należą do najtańszych, to są bardzo wydajne i wystarczą na długo.
🧼 Odchodzi się już także od stosowania tradycyjnej oliwki i zaleca się zastępowanie jej olejkami naturalnymi. Tutaj świetnie sprawdza się olejek ze słodkich migdałów, który fenomenalnie nawilży skórę dziecka (polecam również mamom!).
☝️ Na koniec nadmienię, że panowie również wspaniale sobie radzą z kąpielą dziecka! Warto więc zaangażować partnera w tę czynność, bo być może stanie się to jego codzienną rutyną.
Ty w tym czasie będziesz miała chwilę dla siebie ❗️ A teraz głowa do góry, gąbka w dłoń i życzę miłej kąpieli.