Chodzik dla dziecka - czy warto go używać?

➡️ Chodzik - do niedawna popularny gadżet, który poza tym, że daje rodzicom chwilę odpoczynku, nie przynosi żadnych korzyści. Jeszcze nie tak dawno uważano, że chodzik pomaga w nauce chodzenia, przybliża nas do momentu, w którym nasze dziecko postawi pierwsze samodzielne kroki, a przy tym sprawia maluchowi ogromną frajdę.

➡️ Całe szczęście, nad zasadnością stosowania chodzików rozgorzała dyskusja, w której wzięło udział wielu lekarzy i fizjoterapeutów i zwrócono uwagę na wiele kwestii, np.:
⭐ podczas używania chodzików dochodziło do wielu wypadków, gdzie dziecko spadało ze schodów i doznawało urazów głowy, a także szyi
⭐ dziecko nie uczy się upadać, nie próbuje się asekurować podczas upadku

Ponadto chodzik:
⭐ zaburza zdolność oceny odległości
⭐ powoduje, że dziecko wyrabia sobie nawyk nieprawidłowego układania stóp podczas chodzenia (chodzenie na palcach, odpychanie się palcami)
⭐ w nieprawidłowy sposób obciąża stopy
⭐ obciąża miednicę i kręgosłup, a dziecko automatycznie wypycha brzuch do przodu
⭐ zaburza zdolność utrzymania równowagi i wzmaga napięcie mięśniowe
⭐ opóźnia samodzielne raczkowanie i chodzenie
⭐ dziecko nie uczy się przenoszenia ciężaru ciała z jednej stopy na drugą, jak to ma miejsce w normalnym chodzeniu, a jedynie przebiera nogami, bo wisi w powietrzu.

Z fotelami dla dzieci także są często wątpliwości. Dlatego na naszym blogu pojawił się artykuł o różnych rodzajach krzeseł dla dzieci.

 

 

Szkodliwość Chodzików

➡️Dodam jeszcze, że nie ma bezpiecznego wieku, od którego dziecko może stosować chodzik i nie ma tutaj znaczenia to, na jakim etapie się ono znajduje, czy chodzi, czy raczkuje, czy staje przy meblach lub dopiero próbuje stawiać kroki.
Nie ma również żadnych badań, które potwierdziłyby staroświeckie przekonania, jakoby chodzik przyśpieszał naukę chodzenia - to wierutne kłamstwo i bzdura, chodzik wręcz utrudnia naukę chodzenia i zdrowy rozsądek podpowiada nam, by pod żadnym pozorem nie fundować swojemu dziecku chodzika.
☝️ Dodam jeszcze, że w Kanadzie i w Skandynawii chodziki są zabronione ❗️

Jeśli jednak cała lista negatywnych skutków stosowania tego gadżetu do nas nie przemawia i mimo wszystko decydujemy się na zakup chodzika dla dziecka, pamiętajmy chociaż o tym, aby:
🔥 chodzik spełniał normy bezpieczeństwa UE
🔥 był stosowany na płaskiej powierzchni bez dostępu do schodów, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko upadku
🔥 dziecko nie spędzało w nim dłużej, niż kwadrans dziennie oraz nie używało go przed opanowaniem umiejętności samodzielnego siadania

Chodzik dla Dziecka Dawniej

 

 

 Bezpieczna Alternatywa Chodzika - PCHACZ

✅ Skoro już wiemy, że chodzik nie przynosi dziecku żadnych korzyści, a jedynie zaburza jego procesy rozwojowe i może przyczynić się do powstania wad postawy, możemy poszukać mniej szkodliwej alternatywy.
Dużo lepszym pomysłem jest... pchacz❗️Jest to jednak zabawka dla dzieci, które już potrafią stawiać pierwsze samodzielne kroczki. Warto zwrócić uwagę na to, by pchacz nie był zbyt lekki, ponieważ wówczas będzie się za szybko przesuwał do przodu, wskutek czego dziecko zacznie przybierać nieprawidłową postawę i tym samym pogłębiać lordozę lędźwiową.

✅ Wiele pchaczy ma wbudowane blokady i funkcję spowalniania kółek, dzięki czemu możemy dostosować prędkość obrotu kół do umiejętności dziecka.
👶 Odpowiednio ciężki pchacz wspomaga naprzemienną pracę nóg, a w przypadku dzieci, które chodzą bokiem (tak, często się to zdarza, ponieważ dziecko na początku chodzi trzymając się mebli - więc chodzi na boki i niekoniecznie potrafi się tego nawyku od razu pozbyć), uczy dziecko chodzenia do przodu i do tyłu.

☝️ Decydując się na zakup pchacza, wybierzmy taki który zainteresuje dziecko i będzie dla niego zajmującą zabawką.

Pchacz dla Dzieci

 

 

 

Pchacz Jednorożec 3w1

🦄 Świetnym pomysłem będzie np. pchacz Jednorożec 3w1 firmy Infantino. Jego wielofunkcyjność polega na tym, że możemy go używać na 3 różne sposoby: jako centrum zabawy, jako pchacz i jako jeździk.

🦄 Jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, na pewno zainteresuje go centrum zabawy. Podświetlane i dźwięczne przyciski zachęcą malucha do nauki kolorów, liczb i kształtów.
Dziecko, które zaczyna chodzić, z pewnością chętnie skorzysta z jednorożca jako z pchacza, a jeszcze starsze maluchy będą miały frajdę zamieniając go w jeździk.

🦄 Pchacz Jednorożec 3w1 zawiera 20 efektów dźwiękowych i świetlnych, posiada opcję regulacji prędkości obrotu kół, a ponadto wykonany jest z różnych ciekawych faktur, dzięki czemu dziecko będzie rozwijać swoje zdolności manualne.

☝️ Pchacz to zabawka, która będzie służyła dziecku przez długi czas, mniej-więcej od 6 do 36 miesiąca życia. Przyczynia się do rozwoju psychoruchowego dziecka. Naszym poleceniem do rozwoju dziecka merytorycznego są także gry logiczne, odpowiednie do poziomu dzieciaczków w dannym wieku.

Pchacz Dla Dzieci Jednorożec 3w1

 

Pchacz Konik 3w1

🐴 Kolejną propozycją pchacza, który na pewno spodoba się każdemu urwisowi, jest pchacz Konik 3w1 marki B-Kids. Poza tradycyjnym pchaczem, możemy przekształcić go w muzyczny stół dla malucha, który potrafi już samodzielnie siedzieć, lub w centrum zabawy dla dziecka leżącego na brzuchu.
Warto dodać, że nie każde dziecko chętnie leży na brzuchu, więc kolorowe klawisze i melodyjki mogą malucha do tego zachęcić.

🐴 Zabawka posiada dwa tryby głośności, dzięki czemu jest przyjazna również dla rodziców ;). Konik wygrywa 5 wesołych melodii i miga światełkami, każdy z klawiszy wydaje pojedynczy dźwięk, możemy włączyć również rżenie konia.
☝️ Jak widać, możliwości jest wiele, więc pchacz nieprędko znudzi się maluchowi.

Pchacz Dla Dzieci Konik 3w1

 

 

Pchacz 3w1

⭐ Trzecią propozycją pchacza, na który warto zwrócić uwagę, jest pchacz 3w1 marki Little Tikes. Nie jest tajemnicą, że Little Tikes oferuje produkty świetnej jakości, które pobudzają dziecięcą kreatywność i uczą przez zabawę.

⭐ Pchacz 3w1 Little Tikes możemy zamienić w stolik aktywności dla malucha, który potrafi już samodzielnie stać, a kolorowe reflektory i pianinko zapewnią mu zabawę na wiele godzin.
Poza tym stolik zawiera liczydło i cyferki, dzięki czemu możemy powoli wprowadzać dziecko w świat matematyki i uczyć je nowych rzeczy. Najmłodszym pociechom natomiast spodobają się zabawy pchaczem na podłodze. Dzięki możliwości złożenia go na płasko, najmłodsze maluchy mogą poznawać nowe tekstury i kształty, a także słuchać zabawnych melodyjek.

☝️ Pchacz 3w1 Little Tikes również będzie wiernie towarzyszył dziecięcym zabawom przez długi, długi czas.

Pchacz 3w1 Dla Dzieci

 

 

Pchacz Zebra

🦓 Ostatnią moją propozycją jest chyba najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez rodziców pchacz Zebra marki Fisher Price. Wygląda uroczo, więc zdecydowanie zachęci malucha do stawiania pierwszych kroków.
Fisher Price to również zabawki wykonane z materiałów najwyższej jakości, więc i pchacz posiada solidne kółka, które przetrwają dziecięce upadki i bliskie spotkania ze ścianą.

🦓 Moim zdaniem jednak ten pchacz ma dwa mankamenty - jest wyłącznie pchaczem - nie możemy przekształcić go w stolik aktywności czy jeździk, jak miało to miejsce w przypadku pchaczy 3w1 oraz nie ma możliwości dostosowania prędkości obrotu kółek do umiejętności dziecka. Niemniej jednak Zebra jako pchacz spełnia swoją funkcję i zajmie dziecko na długie godziny.

👶 Znamy już zdrowszą alternatywę dla tradycyjnego chodzika, więc wybierzmy mądrze ❗️ Kliknijcie do nas i zobaczcie, co jeszcze mamy w ofercie.

Pchacz Zebra