Fotelik, fotel, krzesełko - jak je wybrać, żeby były bezpieczne?

🚗 Temat fotelika samochodowego spędza sen z powiek wielu rodzicom - i słusznie ❗️
Niełatwo jest go dobrać tak, by był bezpieczny, wygodny i dopasowany do naszego samochodu, a warto nadmienić, że każdego roku w wypadkach samochodowych w Polsce obrażenia odnosi ponad 3 tysiące dzieci, a około setka z nich ginie na miejscu.

👶 Najlepiej po dobór odpowiedniego fotelika udać się do renomowanego salonu, gdzie dowiemy się również, jak odpowiednio taki fotelik zamontować i jak zapiąć w nim dziecko. Nie ma fotelików uniwersalnych ❗️
👶 A jeśli są, to są to pospolite antymandaty, które nie zapewnią maluchowi należytego bezpieczeństwa ❗️
Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego ❓
Z tych rzeczy, na które trzeba także uważać to chodziki ❗️ W jednym z poprzednich artykułów poruszamy tą kwestię i zachęcamy do zapozanania się z nią.

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

✅ Odpowiedni, bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który jest dopasowany do konkretnego modelu samochodu i dobrze zamontowany, co wcale nie jest takie łatwe. Ponadto długość szelek, kąt nachylenia, wysokość zagłówka muszą zostać dopasowane do dziecka.
Ważne, żeby można było regulować zagłówek i żeby posiadał on system ochrony bocznej (chroni boki głowki dziecka), a także, aby fotelik miał boczne oparcia na ręce, które w przypadku kolizji chronią również boczne części ciała malucha.

☝️ Powinniśmy zwrócić również uwagę na wbudowane pasy - jeśli są pokryte miękką otuliną, nie będą się wrzynały maluchowi w ramiona.

 

 

PRZEDIAŁ WAGOWY

➡️ Logicznym jest, że dziecko musi mieścić się w przedziale wagowym fotelika, ale nie oznacza to, że jeśli fotelik jest dedykowany dzieciom w przedziale wagowym 9-36kg, to dziecko nie wyrośnie z niego szybciej, niż po przekroczeniu wagi 36kg.
Działa to również w drugą stronę: dziecko ważące 9kg niekoniecznie będzie gotowe do jazdy w danym modelu fotelika samochodowego tylko dlatego, że mieści się w przedziale.

Bezpieczeństwo Dziecka

☝️To bardzo indywidualna sprawa, dlatego warto oddać się w ręce specjalistów.

 

 

MOŻLIWOŚĆ USADZENIA DZIECKA TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY

⭐ Dziecko jak najdłużej powinno jeździć w fotelku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy, ponieważ jest to po prostu bezpieczniejsze. Niestety nie wszystkie foteliki dają nam taką możliwość, więc już na starcie powinniśmy odrzucić te foteliki samochodowe, które można zamontować wyłącznie przodem.
⭐ Zasada ta podyktowana jest faktem, iż większość wypadków samochodowych to zderzenia czołowe. W momencie, gdy dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy, w momencie zderzenia maluch jest wciskany w fotelik, nie dochodzi do gwałtownego szarpnięcia szyi i głowy, górna część ciała jest znacznie mniej przeciążona.

👶 Nieprawdą jest, że dziecku jadąc tyłem będzie niewygodnie, bo nie wyprostuje nóg - uwierzcie mi na słowo, że ono znajdzie sobie wygodną pozycję.

 

 

ISOFIX CZY PASY

Dzięki specjalnym uchwytom, montaż fotelika poprzez system Isofix jest bezpieczniejszy, bo w gruncie rzeczy fotelik przymocowany jest bezpośrednio do karoserii, więc jest to rozsądniejsze, niż montaż pasami bezpieczeństwa, ale:
➡️  jest wiele wariantów Isofixu i nie każdy fotelik z podstawką uda się poprawnie wpiąć w każdym modelu samochodu
➡️  nie każdy samochód ma możliwość zastosowania jakiejkolwiek podstawki Isofixu

Samochód Którym Przewozimy To Co Cenne- Dzieci

☝️ Zatem dobrze przymocowany pasami samochodowymi  fotelik będzie bezpieczniejszy, niż źle zamontowany fotelik z Isofixem, ale jeśli mamy w swoim samochodzie możliwość użycia Isofixu, dobierzmy odpowiedni do niego fotelik - wtedy jest najbezpieczniej.

 

 

CENA

🔥 Tanie foteliki zazwyczaj są po prostu gorszej jakości, nie posiadają testów zderzeniowych, są uszyte ze słabej jakości materiałów. Fotelik samochodowy to wydatek na wiele lat, więc nie powinniśmy wybierać jak najtańszego lub używanego (ponieważ może np. zawierać mikropęknięcia), a jednak zakupić taki, który zapewni dziecku najwyższy stopień bezpieczeństwa.

🔥 Absolutnym błędem jest również kupanie fotelików w marketach! W przypadku fotelików samochodowych cena idzie w parze z jakością, a wiele sklepów oferuje nam również sprzedaż na raty, więc nie zrujnuje to aż tak naszego budżetu domowego.
Poza tym przecież zdrowie i życie nie mają ceny... Dlatego podkreślę raz jeszcze, ża w celu zakupienia fotelika samochodowego dla dziecka, warto udać się do renomowanego salonu i zaufać specjalistom!

☝️ Odpowiedzą oni na wszystkie nurtujące nas pytania, dopasują fotelik do samochodu, przeprowadzą instruktaż montażu i ustawią fotelik według gabarytów naszej pociechy.

 

 

TAPICERKA

🚗 Warto wybrać fotelik, z którego w łatwy sposób możemy zdjąć pokrowiec i go wyprać. W przypadku niektórych fotelików jest to bardzo utrudnione i wymaga demontażu pasów, które później ciężko zamontować, więc dla własnej wygody warto podpytać obsługę sklepu i sposób rozbierania fotelika.

👶 Może nie jest to paląca sprawa, ale maluch prędzej czy później czymś ten fotelik ubrudzi, coś będzie jadł po drodze i przez kilka lat używania warto go jednak co jakiś czas odświeżyć.

Bezpieczny Rozwój Dziecka

 

 

DODATKI

✅ Kupując fotelik samochodowy, warto od razu zainwestować w dedykowaną do danego modelu wkładkę antypotową, dzięki czemu poprawimy komfort jazdy dziecka w upalne lato, gdyż nie wszyscy mamy klimatyzowane samochody, a nawet jeśli, to bardzo często zdarza się, że dziecko choruje wskutek ekspozycji na klimę.

✅ Okej, kwestię fotelików omówiliśmy w sposób wyczerpujący, a co z innymi "siedzeniami"
Od wyboru fotelika samochodowego, znacznie przyjemniej kupuje się krzesełka do karmienia. Wybór jest ogromny ❗️
A jeśli w niedługim czasie planujemy rozpocząć rozszerzanie diety malucha (rekomenduje się, żeby w przypadku dzieci karmionych piersią rozpocząć rozszerzanie diety po skończonym 6 miesiącu, a w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, rozszerzać dietę nie prędzej, niż po skończonym 4 miesiącu), warto zacząć się rozglądać za krzesełkiem.

👶Dokonując wyboru krzesełka do karmienia dla dziecka, wybierzmy takie, które:

 

 

POSIADA PASY BEZPIECZEŃSTWA

⭐ Z uwagi na ryzyko zachłyśnięcia, pasów bezpieczeństwa pod żadnym pozorem nie używamy w przypadku najmłodszych dzieci. Wiem jak to brzmi, ale po prostu karmiąc maluszka musimy cały czas być przy nim, by w razie niebezpieczeństwa, szybko wyjąć dziecko z krzesełka i udrożnić drogi oddechowe.
⭐ Starsze dzieciaki już spokojnie możemy zapinać pasami i uczyć je samodzielnego jedzenia sztućcami (choć pewnie początkowo więcej jedzenia wyląduje na podłodze, niż w buzi dziecka).

Fotelik Samochodowy Dla Dziecka

 

 

MA REGULOWANĄ TACKĘ

➡️ To bardzo ważne, abyśmy mogli swobodnie przesuwać tackę w przód i w tył, dzięki czemu dziecko może przybrać wygodną dla niego pozycję i nie wychylać się zbyt mocno w celu dosięgnięcia rączką jedzenia.

 

 

DA SIĘ WYPRAĆ

🧼 A będzie co prać ❗️ Więc najlepiej, gdyby siedzisko dało się łatwo rozebrać i uprać, bo takie krzesełko również posłuży dziecku przez dłuższy czas i dobrze byłoby utrzymać je w czystości.

 

 

MA PODNÓŻEK

🍎 Zapewni on maluchowi wygodne oparcie nóg, więc nie będzie wisiał w powietrzu przy jedzeniu.

 

 

CHRONI DZIECKO PRZED ZEŚLIZGNIĘCIEM

🔥 A to wszystko, dzięki specjalnej blokadzie, która znajduje się pomiędzy nogami dziecka i uniemożliwia dziecku wysunięcie się z krzesełka.

 

 

KRZESEŁKO DO KARMIENIA

👶 Wszystkie te cechy posiada np. krzesełko do karmienia Tixi 2w1. Nie dość, że wspaniale wygląda, to jeszcze zapewni maluchowi najwyższy komfort podczas jedzenia, jest w pełni bezpieczne i świetnie wyposażone.
👶 To bez wątpienia produkt najwyższej jakości, a jego wielofunkcyjność polega na tym, że gdy maluch już nie będzie chciał używać go jako krzesełka do karmienia, możemy wypiąć tackę i pasy oraz skrócić nóżki i stajemy się właścicielami designerskiego krzesła, z którego nasza pociecha będzie chętnie korzystać jeszcze przez długi czas.
Rzeczą, którą potrzebujemy na długi czas to także łóżeczko dla dziecka. Warto więc zapoznać się z ofertą i przeanalizować, które najlepiej kupić.

Krzesełko Do Karmienia Dziecka

🍎Drugą propozycją krzesełka do karmienia dla dziecka jest posiadające identyczne właściwości krzesełko Tini Pink. Również stylowe, modne, wygodne i w pełni bezpieczne, ponadto wielofunkcyjne.
Myślę, że z uwagi na prześliczny różowy kolor, to genialna propozycja dla każdej małej księżniczki.

Krzesełko Do Karmienia Dla Dziewczynki

 

 

FOTELIKI ROWEROWE

✅ Kolejną podgrupą fotelików, o jakich chcę wspomnieć, są foteliki do rowerów. Choć sezon rowerowy z uwagi na pogodę powoli dobiega końca, to może znajdą się wśród nas ci, których deszcz i ziąb nie przeraża.

✅ Nie zaskoczę nikogo tym, że wybierając fotelik rowerowy również powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i tu podobnie, jak w przypadku fotelików samochodowych, maluch musi mieścić się w przedziale wagowym, którego w żaden sposób nie należy naginać, gdyż może to spowodować połamanie plastikowych elementów fotelika i wypadnięcie dziecka.

Fotelik Rowerowy Dla Dziecka

✅ Możemy zakupić fotelik rowerowy montowany na kierownicy roweru lub fotelik montowany na bagażniku - to już zależy od preferencji cyklisty. Zazwyczaj z przodu sadza się dzieci mniejsze i lżejsze, bo nie zaburza to precyzji skrętu kierownicy, natomiast dzieciaki cięższe i starsze z reguły sadzamy z tyłu.
✅ Dobrze, by fotelik rowerowy dla dziecka posiadał funkcję odchylenia oparcia, w razie gdyby maluch uciął sobie drzemkę podczas przejażdżki. Oprócz fotelików, na dłuższe trasy bardzo wygodnym rozwiązaniem są przyczepy rowerowe, w których dziecko może wygodnie usiąść, położyć się i nawet pobawić ❗️

Fotelik Rowerowy Dla Dziecka Przedni

☝️ Myślę, że w dobrze wyposażonym sklepie sportowym doradcy pomogą nam dobrać odpowiedni produkt, który będzie nie tylko wygodny, bezpieczny, ale i stylowy.

 

 

FOTELIK JAKO ZABAWKA

⭐ Na koniec jeszcze dodam, że fotel może być także świetną zabawką i sympatycznym dodatkiem do dziecięcego pokoiku.
Mam tutaj na myśli przeuroczy fotel edukacyjny dla malucha marki Fisher Price, a jak już wiemy z poprzednich artykułów, Fisher Price to zabawki wykonane z materiałów najwyższej jakości i wiernie towarzyszom dzieciom podczas długich godzin zabawy.
Taki fotelik, jest świetnym przykładem zabawek interaktywnych, o których mamy także osobny artykuł.

Fotel Edukacyjny Fisher Price Zabawka

⭐ Ten gadżet z pewnością zajmie malucha na długie godziny, a dzięki licznym melodiom, zwrotom i komunikatom, nauczy go czegoś nowego. Siedzisko fotela ma wbudowany czujnik nacisku, dzięki czemu wypowiada poszczególne wyrażenia w zależności od tego, czy dziecko na nie siada, czy z niego wstaje.
Myślę, że każde dziecko chętnie zaprzyjaźni się z takim zabawnym mebelkiem.

➡️ Jeśli chcecie zobaczyć, co jeszcze możemy Wam zaoferować, koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę ❗️