JAKIE GRY PLANSZOWE WYBRAĆ❓

➡️ Chyba nie ma na świecie osoby, która nie lubiłaby spędzać swojego wolnego czasu wraz z rodziną, przyjaciółmi lub znajomymi przy grach planszowych. Nie ma w końcu chyba nic lepszego niż emocjonująca rozgrywka w gry planszowe w gronie najbliższych, prawda ❓
Zwłaszcza w zimowe bądź jesienne mroźne i leniwe popołudnia i wieczory. Oczywiście każda pora roku jest świetna, aby wraz z bliskimi rzucić się w wir znakomitej zabawy przy ulubionych tytułach.

Gry planszowe to nie tylko gwarancja dobrej zabawy pełnej wrażeń i emocji, ale i okazja na rozwój i naukę – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Planszówki odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju dziecięcych i pełnoletnich umysłów.
Rozwijają one zarówno logiczne, jak i analityczne myślenie, kreatywność, wyobraźnię, a także cierpliwość, skupienie i koncentrację. Jakby tego było mało, gry planszowe pomagają rozwinąć u dzieci również wiele umiejętności manualnych, koordynację ruchową oraz refleks.

✅ Mogą również okazać się niezwykle przydatne w trakcie nauki i poznawania przez dzieci otaczający je świat, a osobom dorosłym przypomnieć lub nauczyć wielu rzeczy ze świata, o których jeszcze mogli nie wiedzieć.
W końcu człowiek uczy się całe życie, a na naukę nigdy nie jest za późno.

⭐ W naszym dzisiejszym artykule postanowiliśmy zebrać do kupy i przedstawić wam najlepsze gry planszowe dla dzieci oraz najlepsze gry planszowe dla dorosłych.
Jeśli zastanawiacie się jakie gry planszowe są najlepsze to lepiej trafić nie mogliście ❗️ Zapraszamy do lektury ❗️

 

 

GRY PLANSZOWE DLA DZIECI

👧 Jak już wiecie, gry planszowe dla dziecka to kapitalny pomysł na spędzenie wolnego czasu ze swoją pociechą.
Możecie dzięki temu nie tylko zacieśnić więzi i zbliżyć się do siebie ze swoim dzieckiem, ale i po prostu spędzić z nim miło i przyjemnie czas robiąc coś naprawdę ciekawego, kreatywnego, a przy okazji nauczyć swojego malucha naprawdę wielu przydatnych rzeczy ❗️

🧒 Powyżej wspomnieliśmy jak ważne dla rozwoju dziecka są gry planszowe, więc o wszystkim już dobrze wiecie.
Poniżej jednak postaramy się przedstawić wam zdecydowanie najlepsze gry planszowe dla dziecka przeznaczone zarówno dla najmłodszych, jak i już tych nieco starszych dzieciaków – nawet w wieku szkolnym.

 

 

GRY PLANSZOWE DLA MŁODSZYCH DZIECI

 

 

5 SEKUND JUNIOR

✅ Doskonale wszystkim znana planszowa gra towarzyska z pytaniami przystosowanymi dla dzieci. Mamy tytułowe 5 sekund na udzielenie poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie.
W momencie, w którym jej nie znamy, to zawsze możemy wymienić pytanie lub „kupić” sobie dodatkowy czas.

Szybkie Odpowiadanie na Pytania! 5 Sekund JUNIOR

Proste zasady, dynamiczna rozgrywka – idealna gra dla najmłodszych, która prędko im się nie znudzi! Mało tego, idealnie sprawdzi się również jeśli dorośli zdecydują się zagrać w nią ze swoimi podopiecznymi.

 

 

DOBBLE

Znakomita towarzyska gra planszowa dla dzieci, w której należy wykazać się spostrzegawczością i refleksem.
Gracze mają za zadanie znaleźć identyczne elementy na dwóch kartach – tej trzymanej w ręku i odsłoniętej na stole, wspólnej dla wszystkich.

Gra na Spostrzegawczość - Dobble

⭐ Osoba, która zrobi to pierwsza, otrzymuje punkt. Wygrywa ten gracz, który najszybciej pozbędzie się wszystkich kart ze swojej talii. Świetna gra zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

 

Pędzące żółwie 🐢

➡️ Gra „Pędzące żółwie” to idealny przykład strategicznej gry planszowej dla dzieci, która uczy maluchy przewidywania i planowania działań, które pozwolą im dotrzeć do celu i zwyciężyć całą rozgrywkę ❗️
Celem graczy jest dotarcie za pomocą swoich żółwi do sałaty i zdobycie jej. Dzieci będą musiały opracować strategię, która pomoże im zdobyć cel i wygrać grę.

WYŚCIGI Z ŻÓŁWIAMI!

➡️ Jest to gra planszowa wyścigowa dla dzieci znakomita dla całej rodziny! Gra posiada również wersję pod tytułem „Pędzące ślimaki”.

 

 

Story Cubes

✅ Świetna gra planszowa dla dzieci, jak i dorosłych, dzięki której maluchy mogą ćwiczyć i rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię. Jej zasady są bardzo proste.

Gra dla Dzieciaków - Story Cubes

✅ Wystarczy rzucić kostkami do gry, a następnie za pomocą wyrzuconych na nich obrazków stworzyć swoją własną opowieść!
Ta niepozorna gra słowna dla dzieci i dorosłych to gwarancja znakomitej zabawy na wiele długich godzin.
Polecamy także, zajrzeć do artykułu o innych grach rozwijających dla dzieci.

 

 

Ślimaki to mięczaki

⭐ Kolejna bardzo prosta i gwarantująca naprawdę dobrą i udaną zabawę pełną emocji gra planszowa dla dzieci. Zasady tej gry są banalnie proste❗️ Zadaniem graczy jest przekroczenie linii mety za pomocą swojego ślimaka.

Szybkość Ślimaków w Grze Ślimaki to Mięczaki

⭐ Każdy z graczy musi zachować w tajemnicy kolor swojego ślimaka i obrać jak najlepszą taktykę, która pozwoli mu dotrzeć na metę jako ostatni! Wygrywa ten, kto zakończy grę na samym końcu.
Gracze poruszają się swoimi ślimakami po planszy za pomocą kostek do gry i wyrzuconej na nich liczbie oczek. Gra idealna nawet dla dzieci nie potrafiących jeszcze czytać ❗️

 

 

GRY PLANSZOWE DLA STARSZYCH DZIECI

 

 

Twister

➡️ Twister to gra, której nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Polega na zakręceniu specjalnym kołem, którego wskazówka wskazuje poszczególne pola na planszy, na których należy stawiać poszczególne również wylosowane części ciała.

Rozciągnij się! Gramy w TWISTERA

➡️ Przegrywa ten, kto jako pierwszy straci równowagę i upadnie na ziemię ❗️ Zabawę można dowolnie urozmaicać, wymyślając swoje własne wzbogacające całą zabawę zasady i dowolnie utrudniać ją lub ułatwiać.
Oprócz rozwoju koordynacji ruchowej twister jest w stanie także pozytywnie wpływać na wyobraźnie i kreatywność zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

 

Dixit

✅ Zaskakująca gra w skojarzenia, w której liczy się inteligencja, odrobina taktyki oraz wyobraźnia. Każdy z graczy otrzymuje 6 kart z obrazkami. Osoba rozgrywająca, wymyśla skojarzenia do jednej ze swoich kart.

✅ Pozostali gracze, na podstawie naszej inspiracji wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do zasłyszanego przekazu i kładą zakrytą na stole.

Ciekawa Gra, Która Może Trwać Godzinami - DIXIT

✅ Dopiero wtedy opowiadający dokłada swój obrazek, przetasowuje całość i rozkłada na stole, a pozostali głosują na to, która z kart była prawdziwą inspiracją do zasłyszanej historii.
Dixit to zdecydowanie gra planszowa warta polecenia zarówno dla starszych dzieci, jak i dorosłych.

 

 

Jenga

Jenga ta klasyczna i kultowa gra, która od wielu lat zachwyca kolejne pokolenia. Przed rozpoczęciem rozgrywki, należy ustawić wieżę z klocków. Następnie gracze wyciągają kolejno po jednym jej elemencie.

Ułużmy Wierzę z Jengą!

⭐ Istnieją także wersje Jengi, w których to specjalna kostka określa, jakiego koloru klocek musimy wyjąć z całej układanki. Przegrywa oczywiście ten gracz, po którego ruchu wieża runie ❗️
Jenga to prawdziwa gwarancja naprawdę znakomitej zabawy dla całej rodziny.

 

 

Uno

➡️ Uno to klasyczna i kultowa gra karciana idealna dla zabawy i rozwoju każdego dziecka powyżej 7 roku życia. Zadaniem każdego gracza jest jak najszybsze pozbycie się kart ze swojej talii poprzez kolejne wykładanie ich na siebie względem kolorów, znaków lub cyfr.

➡️ Wygrywa ten, kto dokona tego jako pierwszy. To wspaniała gra, która umili i urozmaici czas całej rodzinie! Specjalne karty akcji znajdujące się w talii uno jeszcze bardziej urozmaicą i uatrakcyjnią rozgrywkę.

Emocjonująca, Dynamiczna Gra - UNO

➡️ Gra umożliwia trening logicznego i analitycznego myślenia, spostrzegawczość oraz refleks. Dodatkowo jest również gwarancją rozrywki pełnej wrażeń i emocji na wiele długich godzin.

 

 

Było sobie życie

Gra planszowa „Było sobie życie” tak samo, jak dobrze znany serial animowany o tym samym tytule oprócz kreatywnej zabawy pozwala naszym pociechom odkryć to, co kryje ludzkie ciało i jego organizm ❗️

✅ Podczas tej inspirującej rozgrywki dzieci mogą dowiedzieć się wielu naprawdę ciekawych i fascynujących rzeczy o anatomii człowieka oraz sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę na ten temat.

Edukacyjna Gra - Było Sobie ŻYCIE

✅ Zadaniem gracza jest zgromadzenie siedmiu specjalnych żetonów. Aby tego dokonać należy poprawnie odpowiadać na pytania z kart, a także bronić się przed „atakami” wrogich wirusów i wykonywać zadania przedstawione na kartach.

 

 

GRY PLANSZOWE DLA DOROSŁYCH

Planszówki to idealna forma rozrywki dla absolutnie każdego – bez względu na wiek. Dorośli uwielbiają gry planszowe dokładnie tak samo, jak dzieci.
Jeśli zastanawiacie się jakie gry planszowe dla dorosłych są najlepsze to dobrze trafiliście ❗️ Poniżej przygotowaliśmy dla was kilka najlepszych i najciekawszych propozycji gier planszowych dla dorosłych. Przekonajcie się sami ❗️

 

 

MONOPOLY

➡️ Monopoly to prawdziwie kultowa gra planszowa, której zasad nie trzeba przedstawiać absolutnie nikomu. To prawdziwy klasyk wśród wszystkich gier planszowych. Mnóstwo dorosłych osób uwielbia Monopoly.

➡️ Możliwość zdrowej rywalizacji z przyjaciółmi i opcja handlu posiadłościami to zaledwie niektóre z naprawdę wielu inspirujących rzeczy, jakie jest w stanie zaoferować nam Monopoly.

Monopoly Najbardziej Znana Gra, Która Może CIągnąć się Godzinami

➡️ Wartym odnotowania jest  również fakt, iż Monopoly posiada także wiele rozmaitych wersji tematycznych, na przykład dla fanów różnych filmów czy seriali (Monopoly Gra o Tron lub Monopoly Friends).

 

 

Rummikub

Znakomita planszowa gra liczbowa dla dorosłych! Polega na pozbywaniu się kosteczek z liczbami, poprzez układanie ich w odpowiednie kombinacje.
Jest to wbrew pozorom bardzo prosta gra, która jednak wymaga od graczy umiejętności logicznego, analitycznego i taktycznego myślenia, a także koncentracji i skupienia.

✅ Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kosteczek z liczbami. Rummikub to gra, dzięki której wasza lewa półkula mózgu z pewnością nie będzie mogła odpocząć.

Rummikub - Ciekawa Gra Rozwijająca

✅ Aby zwyciężyć będzie trzeba trochę pomyśleć i pokombinować.
Jesteśmy jednak przekonani, że doceni ją absolutnie każdy kto lubi nieco bardziej wymagające od graczy myślenia gry planszowe i dla kogo rozwój swojego umysłu to jedna z najważniejszych rzeczy.

 

 

Scrabble

Jedną z najpopularniejszych gier słownych na świecie są właśnie Scrabble. Gra, która polega na układaniu za pomocą losowo wybieranych płytek słów na specjalnej przeznaczonej do tego planszy.
Każde słowo i każda literka w zależności od tego, na jakim polu się znajduje odpowiada różnej ilości punktów, które na samym końcu rozgrywki są sumowane.

Wygrywa oczywiście ten gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Każdy kolejny wyraz układany na planszy musi zawierać co najmniej jedną literkę, która już się na niej znajduje.
Liczbę punktów oblicza się na podstawie wszystkich ułożonych lub uzupełnionych w danym ruchu słów, sumując wartości tworzących je liter.

Przyjemna Gra dla Dorosłych i Dzieci - Scrabble

Każda litera ma swoją określoną i stałą ilość punktów, jednak w zależności od pól specjalnych, na których się znajduje, mogą one ulec pomnożeniu. To znakomita gra dla całej rodziny – zarówno dorosłych, jak i dzieci ❗️
Innym sposobem na zaciśnienie więzi rodzinnych jest wspólna zabawa klockami np. Lego Duplo, Lego Marvel, czy Lego Mario.

 

 

Osadnicy z Catacanu

➡️ Zadaniem graczy jest wzniesienie jak najlepszej osady, wykorzystując dostępne na waszym terenie surowce naturalne oraz prowadząc handel z innymi graczami. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy zgromadzi dziesięć punktów zwycięstwa.

➡️ Punkty zwycięstwa uzyskuje się za wybudowanie osady lub miasta, najdłuższej drogi, stworzenie największej armii złożonej z rycerzy lub karty rozwoju reprezentującej specjalne budowle.
Gra opiera się na umiejętności strategicznego i analitycznego myślenia i chcąc nie chcąc zmusza graczy do jak najczęstszego używania własnego umysłu.

Kreatywna Gra Planszowa Osadnicy z Catacanu

➡️ Istotą gry jest opracowanie jak najlepszej taktyki, która pozwoli nam objąć przewagę nad przeciwnikami i wygrać całą grę. To znakomita gra na długie leniwe wieczory spędzone w gronie rodziny lub przyjaciół ❗️

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jaka jest najlepsza gra planszowa dla dorosłych?

Ciężko wybrać najlepszą grę planszową dla dorosłych. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych upodobań. W naszym dzisiejszym wpisie postaraliśmy się jednak wybrać i zaprezentować wam właśnie najlepsze i najbardziej godne polecenia gry planszowe dla dorosłych.

Jakie gry planszowe dla dzieci?

Wszystkie najlepsze gry planszowe dla dzieci, które naszym zdaniem warto polecić każdemu rodzicowi planującemu zakupić idealny prezent dla swojej pociechy opisaliśmy powyżej w naszym dzisiejszym artykule.