Łóżeczko dla dziecka - jak je wybrać?

👶 Oczekiwanie na narodziny dziecka to wspaniały, ale i stresujący czas. Szczególnie wtedy, gdy będzie to nasze pierwsze dziecko: wszystko jest takie nowe, nieoczywiste i zagadkowe.
👶 Chcielibyśmy zapewnić maluchowi to, co najlepsze i urządzić jego pokój tak, by wyglądał jak z bajki. Jednym z początkowych zakupów dla malucha są wózek i łóżeczko i właśnie o łóżeczkach opowiem dziś parę słów. A jak łóżeczko i zasypianie to wszystkim rodzicom przydadzą się uspakające i usypiające zabawki dla maluszków.

 

 

Wybór łóżeczka dla niemowlaka - na co zwrócić uwagę

✅ Łóżeczko to rzecz absolutnie niezbędna (nawet wtedy, gdy na samym początku zdecydujemy się spać z dzieckiem np. z powodu karmienia piersią), ponieważ zapewnia maluchowi komfort podczas snu.
Osobiście nie jestem zwolenniczką spania z maluchem w jednym łóżku i każdemu polecam przyzwyczajać noworodka do łóżeczka już od chwili narodzin.

Dlaczego ❓
✅ Dlatego, że nasz sen również jest ważny, rodzice także potrzebują regeneracji, a spanie z maluszkiem sprawia, że jesteśmy bardziej czujni, narażamy siebie na spanie w niewygodnej pozycji, żeby przypadkowo nie szturchnąć dziecka. Ale oczywiście - porady jedno, a rzeczywistość i tak zrobi swoje.

Łóżeczko Dla Dzidziusia

 

 

Wybierając łóżeczko, poza walorami estetycznymi, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

➡️ Po pierwsze: rozmiar. Jeżeli zależy nam na tym, żeby posłużyło ono maluchowi przez kilka lat, świetnym wyborem będzie tradycyjne drewniane łóżeczko. Jeśli jednak nie chcemy już na początku kupować łóżeczka w standardowym rozmiarze (czyli 120cm x 60cm lub 140cm x 70cm), możemy zainwestować w łóżeczko z funkcją kołyski.
Są one znacznie mniejsze, zajmują mniej miejsca i często mają dokręcone kółka, dzięki czemu możemy swobodnie przewozić w nim malucha z pokoju do pokoju. Maluch jednak wyrośnie z kołyski w okolicach 4 miesiąca, więc i tak czeka nas zakup czegoś większego.

➡️ Po drugie: barierki. Świetnie, jeśli łóżeczko ma możliwość wymontowania kilku szczebelków, bo wtedy dziecko, które już samo potrafi chodzić, może sobie swobodnie z niego wyjść.
I właśnie tutaj również sprawdzają się tradycyjne drewniane łóżeczka z barierką.

➡️ Po trzecie: regulacja wysokości ułożenia materaca. O ile przy noworodku sprawa jest prosta, materac układamy wysoko, bo łatwiej nam wyjąć malucha z łóżeczka, o tyle przy starszych dzieciach wysokie ułożenie jest niebezpieczne.
W momencie, gdy dziecko wykazuje zainteresowanie wspinaniem, powinniśmy niezwłocznie obniżyć ułożenie dno. W ten sposób zapobiegamy wypadnięciu dziecka z łóżeczka (a było sporo takich wypadków - również śmiertelnych, dlatego to bardzo ważne!).

 

 

Łóżeczka Dostawne

⭐ Poza zwykłymi łóżeczkami z barierką i wspomnianymi wyżej kołyskami, są również łóżeczka dostawne - zarówno drewniane, jak i materiałowe. Część z nich w zestawie ma również płozy, dzięki którym mogą pełnić funkcję nieco większej kołyski.

⭐ Fenomen dostawek polega na tym, że jedną ścianę łóżeczka możemy całkowicie odłączyć lub zsunąć na dół, a następnie przyłączyć łóżeczko do łóżka rodziców, dzięki czemu nasze maleństwo śpi bezpiecznie obok nas.
To duże ułatwienie i wygodne rozwiązanie dla mam karmiących piersią, bo możemy nakarmić dziecko jeszcze zanim całkowicie się rozbudzi.

Łóżeczko Dostawiane

⭐ Jest to zdecydowanie lepsze, niż spanie z niemowlakiem w jednym łóżku, gdyż ma on więcej miejsca, może swobodniej zmieniać pozycje i nie musimy się martwić, że przypadkowo nakryjemy dziecko kołdrą lub szturchniemy je przez sen.

 

 

Łóżeczka Turystyczne

✅ Świetnym i przydatnym gadżetem są również łóżeczka turystyczne. Wszystkie składają się do naprawdę małych rozmiarów, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca w samochodzie i możemy je zabrać praktycznie wszędzie.
To również wspaniałe miejsce do drzemek na dworze w ciepłe, letnie dni, których już powoli zaczyna nam trochę brakować. Łóżeczko składane może również pełnić funkcję nieco mniejszego kojca dla dziecka.

✅ Moim absolutnym faworytem jest łóżeczko turystyczne Joy marki Kinderkraft. Marka ta słynie z produktów niemalże pancernych, świetnych jakościowo i w pełni bezpiecznych dla maluchów.

✅ Łóżeczko turystyczne Joy w zestawie zawiera kółka i płozy, więc poza zwykłym łóżeczkiem, możemy w banalny sposób zrobić z niego kołyskę lub mobilny kojec.

Łóżeczko turystyczne


Ponadto zestaw zawiera również moskitierę, która uchroni malucha przed ukąszeniami owadów, karuzelę z zabawkami, która pomoże dziecku zasnąć lub zaciekawi je na dłuższy moment, a także przewijak i torbę. Złożone zajmuje niewiele miejsca.
Warto dodać, że łóżeczko turystyczne Joy jako jedno z nielicznych posiada regulację wysokości ułożenia materaca, więc może służyć maluchowi przez wiele lat (średnio od urodzenia, aż do ok. 4 roku życia).
Prawda, że to coś wspaniałego ❓

 

 

Łóżeczko Dla Bliźniąt

➡️ Dla rodziców bliźniąt natomiast dużo wygodniejszą i mniej zajmującą miejsce alternatywą dla tradycyjnych łóżeczek będzie łóżeczko podwójne (tzw. bliźniacze).
W łóżeczku podwójnym maluchy mogą spać obok siebie (a przecież znają tę bliskość jeszcze z życia płodowego i często okazuje się, że jedno dziecko bez drugiego nie potrafi zasnąć), każde z nich ma jednak kawałek swojego miejsca, a całość nie zagraci sypialni aż tak, jak dwa zwykłe łóżeczka ustawione obok siebie.

Łóżeczko Podwójne Dla Bliźniąt

➡️ Nie zaleca się jednak, by w przypadku dzieci z małą różnicą wieku (urodzonych np. rok po roku) kłaść je razem spać w "bliźniaku". Wszystko dlatego, że noworodki mają o wiele płytszy sen, niż starsze dzieci. Gdy natomiast mamy na pokładzie np. roczniaka i dwulatka, to spokojnie możemy im sprawić takie łóżeczko.

 

 

Łóżeczko 7w1

⭐ I ostatni typ łóżeczek, o którym warto wspomnieć, to tzw. łóżeczko 7 w 1. Jego zaletą jest wielofunkcyjność: najpierw możemy zrobić z niego kołyskę, następnie przebudować ją na zwykłe lub mobilne łóżeczko (w zestawie są zarówno płozy, jak i kółka), rozciągając je, utworzymy łóżko dla starszego dziecka (4-5 lat), możemy również zrobić z niego kojec, a także... stolik i dwa krzesełka ❗️

Łóżeczko 7w1

⭐ Do zestawu dołączony jest przewijak, który możemy nałożyć na górę łóżeczka i przewinąć dziecko bez przenoszenia malucha w inne miejsce. Łóżeczko 7 w 1 rośnie wraz z dzieckiem i choć jest nieco droższe od tradycyjnych drewnianych łóżeczek, to jest to zakup na parę lat.
Wcześniej w tym akapicie wspomnieliśmy, że to łóżeczko ma też krzesełka. Jednak gdy dziecko z nich wyrośnie polecamy bardzo przejrzeć ofertę krzesełek, z pomocą naszego artykułu o krzesełkach, fotelikach i fotelach dla dzieci.

 

 

Ozdoba łóżeczka - Baldachim

🌺 Część łóżeczek dla dzieci posiada w zestawie baldachim, ale zamontować możemy go praktycznie przy każdym łóżeczku. To ładny ozdobnik, wygląda uroczo i... i w sumie nic poza tym.
Baldachim możemy umieścić na liście najbardziej zbędnych gadżetów dla dziecka, bo choć wizualnie robi robotę, to jest to po prostu najzwyklejszy łapacz kurzu.

🌺 Przydaje się jedynie w sytuacji, gdy łóżeczko dziecięce usytuowane jest blisko okna, przez które wpada słońce - wtedy tworzy intymną atmosferę i daje cień. W innym przypadku to jedynie przeszkoda w wyjmowaniu malucha z łóżeczka i złodziej powietrza. Ale trzeba przyznać: wygląda super ❗️

 

 

Łóżeczko Dla Starszaka

🧒 Kwestię łóżeczek dla najmłodszych dzieci mamy omówioną, ale łóżka dla starszaków również są dość obszernym tematem. Wszystko dlatego, że jest ich od groma.
👧 Praktycznie w każdym sklepie meblowym znajdziemy kilka lub kilkanaście rodzajów łóżek dla dzieci, a każde z nich ma swój indywidualny styl. Jakie więc łóżeczko wybrać dla starszaka ❓

 

 

Łóżeczko Dziecięce Domek

✅ Łóżeczko dziecięce domek - pasuje zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Wygląda uroczo i będzie idealnym dopełnieniem dziecięcego pokoju. Warto dodać, że jest również niezwykle bezpieczne, ponieważ zawiera częściowe barierki, dzięki którym nawet najbardziej ruchliwy śpioch z niego nie wypadnie.

Z uwagi na rozmiar (ok. 150cm długości), sprawdzi się dla dzieciaków od 5 do ok. 9 roku życia.

Łóżeczko Domek Dla Starszaka

 

 

Łóżko Piętrowe Ze Zjeżdzalnią

⭐ Łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią - nie dość, że wygodne, to jeszcze może być źródłem dziecięcej zabawy ❗️
Pod łóżkiem jest jeszcze sporo miejsca - możemy ulokować tam biurko lub komodę, albo zrobić dziecku kącik zabaw. Wygląda rewelacyjnie i zachwyci niejednego przedszkolaka.

Łóżeczko Ze Zjeżdzalnią

 

Łóżko W Kształcie Samochodu

🚗 Łózko w kształcie samochodu - coś, co zachwyci niejednego małego fana motoryzacji.
A gdy dorzucimy do niego pościel w tej samej tematyce, nasze dziecko będzie chętnie korzystało z popołudniowych drzemek.

Łóżeczko W Kształcie Auta

 

 

Łóżko W Stylu Glamour

🦄 Za to dla dziewczynki proponuję tradycyjne łóżko dziecięce, ale w stylu glamour.
Przy odpowiednich dodatkach, stanie się ono prawdziwą twierdzą małej królewny. Małe dziewczynki, będą mogły poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo wcielając się w rolę ulubionych postaci z bajek, a jest to możliwe dzięki zestawą Lego Duplo i Lego specjalnych dla dziewczynek, jednak te drugie zestawy są już dla starszaków.

Łóżeczko Glamour Dla Starszaka

 

 

Poduszki i Kołdry Dla Najmłodszych

⭐ Na koniec dorzucę, że w przypadku łóżeczek dla noworodków i niemowląt, nie musimy sobie od początku zaprzątać głowy pościelą i ochraniaczami, bowiem są one niezalecane.
Rekomenduje się, aby maluchy spały bez poduszki i kołdry, dzięki czemu możemy zminimalizować ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (z ang. SIDS - Sudden Infant Death Syndrome). Szacuje się, że największe ryzyko występuje między 2, a 4 miesiącem, a całkowicie znika po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia.
⭐ Choć wiem, że kolorowe poduszki, wymyślne ochraniacze i puchate kołderki są niezwykle wygodne i wyglądają ślicznie, warto w pierwszej kolejności brać pod uwagę bezpieczeństwo dziecka. Dla jeszcze większej ochrony malucha przed SIDS możemy zainwestować w monitor oddechu.

⭐ Czy masz już pomysł na to, jak urządzisz pokój swojego malucha ❓
Myślę, że ten wpis pomógł Ci w wybraniu właściwego typu łóżeczka i sprawisz swojemu dziecku smaczny, zdrowy sen.

 

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?

Dla niemowląt możemy wybrać łóżeczko 7 w 1, łóżeczko dostawne, klasyczne łóżeczko drewniane lub kołyskę. Warto być również w posiadaniu łóżeczka turystycznego, które składa się do małych rozmiarów i jest niezwykle przydatne.

Jakie łóżko wybrać dla 5-latka?

Dla 5-letniego dziecka odpowiednie będzie piętrowe łóżko ze zjeżdżalnią, łóżko w kształcie domku, a dla chłopca - łóżko w kształcie samochodu. Każde z nich wygląda świetnie i stylowo.

Ile kosztuje łóżeczko?

Tradycyjne drewniane łóżeczko kupimy już od 150zł, natomiast łożeczko 7 w 1 między 1200, a 1600zł. Ceny łóżeczek turystycznych plasują się między 200, a 600zł.