JAKI SPRZĘT SPORTOWY NA ZIMĘ WYBRAĆ❓

❄️ Jedną z najlepszych cech sportu jest fakt, iż można uprawiać go przez dosłownie cały rok, niezależnie od pory roku.
Wśród osób, dla których sport jest niczym drugie życie znajdziemy miłośników sportów zespołowych, a także takich do uprawiania w pojedynkę oraz zarówno przedstawicieli sportów letnich, jak i zimowych.

❄️ To właśnie do tej ostatniej grupy kierujemy nasz dzisiejszy wpis, w którym postaramy się zaprezentować wam najlepszy zimowy sprzęt sportowy i doradzić jaki sprzęt zimowy kupić zarówno dla siebie, jak i waszych dzieci ❗️
Jesteście ciekawi co dla was przygotowaliśmy ❓ W takim razie zapraszamy do lektury ❗️
Zapraszamy także do poprzedniego artykułu na naszym blogu.

 

 

SPRZĘT ZIMOWY GÓRSKI

➡️ Zapewne jest wśród was całkiem sporo osób, które uwielbiają górskie wspinaczki i to nie tylko zimą, prawda ❓ Taka forma wysiłku fizycznego oprócz zdrowia i gwarancji przepięknych górskich widoków (górskiej fauny i flory) jest również bardzo niebezpieczna – zwłaszcza w zimie.
Odpowiednie przygotowanie i wyposażenie przed rozpoczęciem górskiej wędrówki to podstawa. W końcu nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i życie nasze oraz naszych kompanów górskich wycieczek.

➡️ Już od wczesnych lat dzieciństwa zewsząd docierają do nas informacje o tym jak powinniśmy przygotować się do wspinaczki górskiej, jednak niestety bardzo często o tym zapominamy i nie robimy sobie kompletnie nic z czyhających na nas w górach zewsząd zagrożeń.
Niskie temperatury, ciśnienie, ogromny wysiłek fizyczny, czy ewentualne zagrożenie lawinowe to tylko niektóre z wielu rozmaitych niebezpieczeństw, jakie czekają na nas w górach.

✅ Nie da się jednak ukryć, że wspinaczka górska to piękny sport.
Jak więc odpowiednio przygotować się do eksploracji gór i zdobywania górskich szczytów ❓ Podstawą jest odpowiedni sprzęt zimowy górski, który przedstawimy wam poniżej ❗️

 

 

BUTY

Wygodne buty wysokogórskie to tak jak odpowiednie ubranie podstawa przy planowaniu wspinaczki górskiej. Buty do wspinaczki górskiej muszą bowiem spełniać kilka najważniejszych funkcji i to nie tylko takich jak ochrona przed otarciami czy wygoda.
Odpowiednie buty trekkingowe muszą chronić nasze stopy zarówno przed przemakaniem oraz odmrożeniami (wynikającymi m.in. z przemakania), jak i być ciepłe i kompatybilne z certyfikowanym sprzętem takim jak na przykład raki, do których przejdziemy za chwilę.

Buty Górskie - Odpowiednie do Wspinaczki

⭐ Co bardzo ważne, buty używane zimą w góry powinny mieć podeszwę wyraźnie sztywną i posiadać tzw. rant nad podeszwą w okolicy pięty, co oznacza, że buty są w pełni kompatybilne z rakami.

 

 

RAKI

Raki wspinaczkowe (raki górskie) to rodzaj nakładek na obuwie, które zabezpieczają przed poślizgnięciem się. Raki to akcesoria dla osób zaawansowanych, wybierających trudniejsze szlaki.
Raczki lub raczki wspinaczkowe przeznaczone są dla turystów – amatorów, którzy raczej nie planują niesamowicie trudnych i ciężkich do pokonania górskich wypraw. Do wypraw pieszych raki koszykowe będą odpowiednie, poza tym są tańsze i uniwersalne, dobre na niemal każdy but górski.

Raki na Buty Mają Zapewnić Ochronę

☝️ Jeśli jednak planujesz wspinanie się, potrzebujesz profesjonalnych raków, które dzielą się na raki automatyczne i raki półautomatyczne. Oba rodzaje wymagają jednak odpowiednio przystosowanego profesjonalnego obuwia.

 

 

KASK

Odpowiednio dobrany kask wspinaczkowy to również bardzo ważny element w kategorii sprzęt zimowy w góry. Wszystkie modele z oznakowaniem CE i spełniające normę EN12492 są odpowiednie na wspinaczkę górską.
Warto go jednak wcześniej zmierzyć. Odpowiedni kask powinien być solidny, ale i wygodny.

Kask ma Zapewnić Bezpieczeństeo w Górach! Noś go Podczas Wspinaczki!

➡️ Należy dobrać odpowiedni rozmiar, pamiętając, że pod nim powinna także mieścić się specjalna ocieplana czapka zimowa.

 

 

CZEKAN

Czekan - NIEZBĘDNY Podczas Wspinaczek

✅ Czekan prosty, ze stalowym ostrzem, to kolejny niezbędny sprzęt wspinaczkowy zimowy.
Należy dopasować go odpowiednio do rodzaju pokonywanych trudności i wzrostu właściciela.

 

 

RĘKAWICE

Rękawice w Góry - Muszą Być Wygodne i Nieprzemakalne!

Właściwe rękawice do wspinaczki górskiej powinny być nieprzemakalne, ciepłe, a zarazem umożliwiające wygodny uchwyt czekana i posługiwanie się sprzętem asekuracyjnym bez konieczności ich zdejmowania.
Odpowiednie ubranie i sprzęt trzeba zapewnić także dzieciom gdy zabieramy je ze sobą na jakiekolwiek zimowe aktywności.

 

 

UBRANIE

Ubiór Podczas Wspinaczki - Nie Może Nic Zachaczać o Raki na Butach

➡️ Odpowiednie ubranie w góry oprócz zapewnienia komfortu termicznego musi również spełniać dodatkowe funkcje. Krój kurtki musi umożliwiać wygodne poruszanie się w uprzęży i dostęp do kieszeni, nogawki spodni i ochraniacze powinny być dopasowane do łydki – ograniczające zahaczenie zębami raków.
Dodatkowo najlepiej wybrać się w góry z odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi.

 

 

LAWINOWE ABC

➡️ Wybierając się zimą na górskie wyprawy wspinaczkowe powinniśmy mieć na uwadze możliwość wystąpienia zagrożenia lawinowego. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam tzw. „lawinowe abc”, czyli podstawowy sprzęt górski służący nam do ochrony przed ewentualną lawiną.

W skład lawinowego abc wchodzą:

Detektor lawinowy, czyli urządzenie elektroniczne emitujące impulsy elektromagnetyczne na określonej częstotliwości. Służy ono do szybkiego lokalizowania zasypanych pod lawiną turystów.
Detektor nastawiony na nadawanie, powinni nosić na sobie wszyscy uczestnicy wycieczki. Najlepiej włączyć go od razu po wyjściu ze schroniska. Szukając zasypanych, przestawiamy na odbiór.

Sonda lawinowa to aluminiowe lub karbonowe rurki, które po łatwym połączeniu tworzą 2 – 3 metrową sondę zakończoną ostrym grotem. Umożliwia ona precyzyjną lokalizację (wysondowanie) zasypanego.

Łopata śnieżna, która umożliwi nam przedostanie (przekopanie) się przez warstwę śniegu do zasypanej osoby.

Lawinowe ABC - Podstawowe Przedmioty na Wycieczkę w Góry

❄️ Wybierając się na zimową wycieczkę w góry nie powinniśmy zapominać także o odpowiednim przeszkoleniu w zakresie podstawowego ratownictwa lawinowego.

 

 

SPRZĘT ZIMOWY SPORTOWY

➡️ Odpowiedni sprzęt sportowy zimą to podstawa, jeśli planujemy wybrać się wraz z przyjaciółmi lub rodziną na stok górski, aby nieco poszaleć na nartach, łyżwach, sankach lub deskach snowboardowych.

➡️ W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla was kilka propozycji najlepszego sprzętu sportowego na zimę i postaramy się jak najlepiej przedstawić go wam poniżej ❗️

 

 

NARTY

⛷ Wybór odpowiednich nart może przyprawić o zawroty głowy ❗️ Jakie narty wybrać ❓ Już spieszymy z odpowiedzią.
Dobrze dobrane narty muszą być dostosowane do wagi i wzrostu ich użytkownika, dlatego np. początkujący narciarze powinni wybierać modele ok. 10-20 cm niższe od nich samych.

Jazda na Nartach! Super Zabawa

⛷ Długie narty będą bardziej stabilne, ale niestety mogą stanowić problem przy wykonywaniu krótkich skrętów, szczególnie kiedy prędkość jazdy jest wysoka. Pod tym względem, ich krótkie odpowiedniki będą o wiele lepsze.

 

 

DESKA SNOWBOARDOWA

🏂 Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze snowboardem, powinny szukać miękkich modeli desek snowboardowych – najlepiej dosyć krótkich.
Ich długość zależy jednak przede wszystkim od wagi i wzrostu użytkownika oraz zaleceń producenta wybranej deski, a z kolei szerokość powinna iść w parze z wielkością buta (nie stopy ❗️ ).

Jazda na Snowboardzie - Super Zabawa na Śniegu!

🏂 Ważnym parametrem jest również środek ciężkości deski. Trzeba również zwrócić uwagę na jej wygięcie. To bardzo ważne kwestie w trakcie wyboru rzeczy pod najlepszy sprzęt sportowy zimowy.

 

 

ŁYŻWY

Na początek warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa typy łyżew: figurowe i hokejowe. Te ostatnie na pewno sprawdzą się u osób, które zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki na lodzie. Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego zostały one wykonane.
Skórzane łyżwy są dosyć twarde, ale też dokładniej dopasowują się do stopy, co pozwala na lepsze profilowanie.

Łyżwy - Piękna Zabawa Dająca Dużo Radości

⛸ To z kolei ma duży wpływ na wygodę oraz na sam sposób jazdy. Im dokładniej para będzie dostosowana do kształtu stóp, tym lepiej. Również sposób zapięcia będzie miał znaczenie.
Klamry pozwalają na szybsze zakładanie łyżew i dobrze usztywniają kostkę, ale to sznurówki umożliwiają dokładniejsze dopasowanie.

 

 

SPRZĘT ZIMOWY DLA DZIECI

Zimowy sprzęt dla dzieci musi być przede wszystkim bezpieczny. Bezpieczeństwo zapewniamy dzieciom od początku ich istnienia, a w razie gdyby jakiś młody rodzic czytał ten artykuł, to polecamy także nasze artykuły o np. gadżetach przydantnych w opiece nad niemowalkiem, czy pierwszej kąpieli.

❄️ Narty powinny mieć odpowiednią długość – najlepiej, jeśli sięgają do wysokości nosa lub brody dziecka. Należy także pamiętać o właściwym ustawieniu wiązań narciarskich. Siła wypięcia powinna być ustawiona z uwzględnieniem wagi i umiejętności dziecka.
❄️ Nie zapominajmy także o serwisowaniu nart – ostre i nasmarowane pozwolą dzieciom w pełni cieszyć się tym zimowym sportem.
❄️ Wybierając rozmiar butów narciarskich, pamiętajmy, by nie były one za duże, ponieważ to negatywnie wpływa na precyzję ruchów i może być powodem wielu niebezpiecznych sytuacji na stoku.

Ważnym elementem wyposażenia młodego narciarza są również odpowiednio dobrane kask i gogle narciarskie. W Polsce każde dziecko do 16. roku życia obowiązkowo musi jeździć w kasku.
Gogle natomiast ochronią oczy przed promieniowaniem UV i złymi warunkami atmosferycznymi, a w razie upadku nie złamią się tak jak zwykłe okulary. Kijki przydadzą się maluchom, które już nieco pewniej czują się na nartach i potrafią samodzielnie skręcać.

Bezpieczeństwo Podczas Zabaw na Śniegu

✅ Aby wyjazd na narty był udany, dziecko potrzebuje także ciepłej, nieprzemakalnej kurtki, spodni oraz rękawiczek. Najlepiej, jeśli taka odzież posiada membranę, która zwiększa przepuszczalność powietrza i wodoodporność.
Nie zapominajmy także o oddychającej bieliźnie narciarskiej, która odprowadzi wilgoć i zadba o to, by maluchowi było ciepło. Bezpieczeństwo i wygoda przede wszystkim! To najważniejsze składniki udanego wyjazdu w ferie zimowe i nie tylko ❗️

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak wybrać dobrej jakości zimowy sprzęt sportowy?

Na rynku znajdziemy mnóstwo certyfikowanych i sprawdzonych sprzętów sportowych na zimę od zweryfikowanych i cenionych producentów zimowego sprzętu sportowego. Najlepiej jednak zapytać o radę specjalistów w tej dziedzinie, na przykład w sklepie sportowym na odpowiednim dziale.

Gdzie zaopatrzyć się w sprzęt sportowy na zimę?

Odpowiedni sprzęt sportowy na zimę najlepiej kupić w specjalnych sklepach sportowych, posiadających odpowiednie działy z zimowym sprzętem sportowym. Sportowego sprzętu na zimę najlepiej szukać w sprawdzonych sklepach sportowych, takich jak na przykład Decathlon, Martes Sport, czy Intersport.